edgier25

WordPress – Wiadomości

Globalne ocieplenie może wywołać ochłodzenie

Posted by edgier25 w dniu 13 stycznia 2012


Wydaje się to sprzeczne z intuicją, że globalne ocieplenie może spowodować, iż niektóre regiony będą doświadczać ochłodzenia. Jednak najnowsze badania wyjaśnia maszyna Rude Goldberga od procesów klimatycznych. Potrafi ona połączyć lata cieplejsze niż zwykle z zaostrzonymi zimowymi warunkami pogodowymi w niektórych częściach półkuli północnej.

*********************************************************************************************************************

 

Judah Cohen, modeler klimatu w firmie konsultingowej Atmospheric and Environmental Research w Lexington twierdzi, że średnie temperatury na świecie rosną od końca 1800 roku, ale najbardziej gwałtowne ocieplenie nastąpiło w ciągu ostatnich 40 lat. Średnie temperatury na Arktyce rosną prawie dwa razy szybciej. Mimo tej tendencji, zimy na półkuli północnej stały się zimniejsze i bardziej ekstremalne w południowej Kanadzie, wschodniej części Stanów Zjednoczonych i znacznej części północnej Eurazji. Dokładniejsze zapoznanie się z danymi klimatu od 1988 do 2010 roku, łącznie z zakresem lądów i mórz pokrytych śniegiem i lodem, pomaga wyjaśnić w jaki sposób globalne ocieplenie wpływa na ochładzanie.

 

W swoich badaniach naukowcy łączą dane klimatu i pogody z różnych źródeł, aby oszacować pokrycie śniegiem Eurazję, a następnie spekulują o tym jaki ten czynnik może mieć wpływ na zimową pogodę w innych miejscach na półkuli północnej. Najpierw silne ocieplenie na Arktyce w ostatnich dziesięcioleciach między innymi wywołało powszechne topienie lodu morskiego. Bardziej otwarte wody w Oceanie Arktycznym doprowadziły do większego odparowania, które nawilża atmosferę. Poprzednie badania połączyły cieplejsze lato ze zwiększeniem zachmurzenia oceanu w związku z nadchodzącą jesienią. To z kolei zwiększa pokrycie śniegu na Syberii gdy zbliża się zima.

 

Jak się okazuje naukowcy odkryli, że pokrywa śnieżna w październiku ma największy wpływ na klimat w kolejnych miesiącach. To dlatego, że jesienią powszechne pokrywy śnieżne na Syberii wzmacniają system semipermamentu wysokociśnieniowego, nazywany wyżem syberyjskim, który utrwala zjawisko klimatyczne zwane Arktyczną Oscylacją i kieruje zimne powietrze do regionów umiarkowanych w okresie zimowym.

 

Anne Nolin, naukowiec klimatolog w uniwersytecie Oregon State w Corvallis zauważa, że północna Eurazja jest miejscem najbardziej zaśnieżonym każdej zimy. W poprzednich badaniach można było zauważyć związek między pokrywą śnieżną na Syberii i klimatem w północnej części Pacyfiku.

 

 

Reklamy

Komentarze 2 to “Globalne ocieplenie może wywołać ochłodzenie”

 1. edgier25 said

  Średni wzrost temperatury powietrza w latach 1906-2005 w pobliżu powierzchni Ziemi wyniósł 0,74 ±0,18°C[A 1]. Istotą problemu związanego z wyjaśnieniem globalnego ocieplenia jest ustalenie w jakim stopniu na to zjawisko wpływa działalność człowieka, a w jakim czynniki naturalne. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) uważa, że „większość obserwowanego wzrostu średniej temperatury globalnej od połowy XX wieku spowodowana jest najprawdopodobniej antropogenicznym wzrostem koncentracji gazów cieplarnianych”[1] poprzez efekt cieplarniany. W XX wieku czynniki naturalne, takie jak aktywność słoneczna i wulkany, spowodowały łącznie tylko niewielkie ocieplenie w stosunku do okresu sprzed rewolucji przemysłowej[A 2][A 3][A 4]. Wnioski te poparło ponad 45 stowarzyszeń i akademii naukowych[A 5], wliczając wszystkie narodowe akademie nauk 8 najbardziej uprzemysłowionych państw[2][3]. Mimo, że niektórzy naukowcy wyrazili sprzeciw wobec niektórych ustaleń IPCC[4], większość uczonych badających zmiany klimatyczne zgadza się z podstawowymi wnioskami Zespołu[5][6].
  Podsumowane przez IPCC prognozy modeli klimatycznych wykazują, że średnia temperatura globalna powierzchni Ziemi podniesie się w XXI w. o 1,1-6,4 °C[1]. Rozrzut w szacunkach wzrostu temperatury jest spowodowany przyjęciem różnych scenariuszy z odmiennymi założeniami emisji gazów cieplarnianych i używaniem modeli prognostycznych, które nieco inaczej przewidują zmiany klimatyczne. Pomimo że większość badań skupia się na zmianach do roku 2100, to ocieplenie i wzrost poziomu morza trwać może ponad tysiąc lat, nawet w przypadku ustabilizowania się gazów cieplarnianych. Opóźnienie w przywróceniu równowagi to skutek dużej pojemności cieplnej oceanów[1].
  Wątpliwości naukowe pozostają w kwestiach skali przewidywanego wzrostu temperatury oraz tego jak ocieplenie i jego konsekwencje będą różnić się w poszczególnych rejonach na Ziemi. Rządy większości państw podpisały i ratyfikowały Protokół z Kioto, mający na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych. Trwa jednak światowa polityczno-publiczna debata, dotycząca działań w celu redukcji tempa ocieplania się klimatu oraz przystosowania się do już występujących i przewidywanych jego następstw.

  Polubienie

 2. edgier25 said

  Chemicy z Anglii i Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy zarejestrowali istnienie molekuł zwanych dwurodnikami Criegeego, które mogą przyczynić się do zahamowania globalnego ocieplenia – donosi dzisiejsze „Science”.
  Przez ostatnie sto lat średnia temperatura na Ziemi wzrosła o 0.8° C. Ocieplanie klimatu naszej planety nabrało tempa w ciągu ostatnich trzydziestu lat – na ten okres przypadło aż dwie trzecie całkowitego wzrostu temperatury. Ale jest szansa, że w przyszłości zjawisko to nieco przystopuje. Zespół chemików z angielskich University of Manchester, University of Bristol oraz amerykańskiego Sandia National Laboratories wykrył bowiem w warunkach laboratoryjnych molekuły zwane dwurodnikami Criegeego, które mogą się do tego przyczynić. Są to cząstki o niezwykle krótkim żywocie, które powstają w atmosferze podczas reakcji ozonu ze związkami organicznymi – alkenami. Ich istnienie zasugerował po raz pierwszy Niemiec Rudolf Criegee już w latach 50. ubiegłego wieku, ale dopiero teraz udało się je zarejestrować i zbadać.

  Uczeni wykorzystali do tego synchrotron trzeciej generacji znajdujący się w amerykańskim Lawrence Berkeley National Laboratory, w którym można uzyskać niezwykle silne promieniowanie elektromagnetyczne. Dzięki niemu byli w stanie sprawdzić, jak szybko tajemnicze molekuły wchodzą w reakcje z innymi cząstkami. Okazało się, że dwurodniki Criegeego dużo szybciej, niż przewidywano, reagują ze szkodliwymi gazami atmosferycznymi, takimi jak dwutlenek azotu i dwutlenek siarki. To zaś z kolei przyspiesza proces powstawania chmur, dzięki którym nasza planeta nie nagrzewa się tak silnie.

  – Ważny składnik potrzebny do wytwarzania dwurodników Criegeego pochodzi ze związków uwalnianych przez rośliny, stąd ekosystemy mogą odgrywać kluczową rolę w przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu – podkreśla profesor Dudley Shallcrossy z University of Bristol. Tak więc odpowiednie uprawy mogą najprawdopodobniej pomóc w walce z katastrofalnymi suszami, które już teraz gnębią niektóre rejony Ziemi.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: