edgier25

WordPress – Wiadomości

ZŁOILI PIRACKIE DUPY….. W RAMACH ĆWICZEŃ – ZAWSZE COŚ …

Posted by edgier25 w dniu 16 stycznia 2012


                            ROYAL NAVY ZŁAPAŁA 13 PIRATÓW W PIĄTEK 13-TEGO

– 13 piratów zdecydowanie przekonało się, że piątek trzynastego jest rzeczywiście pechowy – stwierdził dowódca brytyjskiego okrętu „Fort Victoria”, którego załoga zdobyła piracki statek u wybrzeży Somalii. Piraci początkowo nie chcieli usłuchać wezwań do poddania się. Do uległości zmusił ich dopiero ostrzał ze śmigłowca i desant komandosów brytyjskiej piechoty morskiej.Piracki stateczek o typowej dla tego regionu świata konstrukcji nazywanej dhow, został wyśledzony w ubiegłym tygodniu przez zachodnie siły morskie operujące u wybrzeży Somalii. Po obserwacji stwierdzono, że niemal na pewno nie jest to niewinna jednostka cywilna i padł rozkaz przechwycenia.

Zobacz infografikę  Brytyjski okręt stara się zmusić piratów do zatrzymania manewrując im przed dziobem (fot. Royal Navy)

Środki perswazji

Do akcji ruszył amerykański niszczyciel USS Carney i brytyjski statek zaopatrzeniowy RFA Fort Victoria. Obie jednostki łatwo dogoniły powolny dhow i starały się samym manewrowaniem w małej odległości zmusić piratów do zatrzymania się i poddania. Somalijczycy nie dali się jednak łatwo zastraszyć i podjęto decyzję o zastosowaniu przez Brytyjczyków bardziej bezpośrednich metod. Amerykanie jedynie obserwowali wydarzenia.

Z pokładu RFA Fort Victoria wzbił się w powietrze śmigłowiec Lynx ze snajperami i zwodowano dwie szybkie łodzie z żołnierzami piechoty morskiej. Załoga helikoptera oddała kilka serii ostrzegawczych z karabinu maszynowego, które wzbiły fontanny wody przed uciekającą dhow. Pomimo tego piraci nadal nie chcieli się zatrzymać. Snajperzy ze śmigłowca oddali więc kilka strzałów w wodę kilka metrów od stateczku, co jednak również nie wzruszyło Somalijczyków.

Po chwili padł więc rozkaz przeprowadzenia abordażu przez marines. Dwie łodzie szybko zbliżyły się do dhow i Brytyjczycy wdarli się na pokład. Piraci nie stawiali oporu. Jak podaje Royal Navy zatrzymano 13 Somalijczyków i zdobyto „całą gamę” uzbrojenia. – Jestem bardzo zadowolony ze skuteczności mojej załogi, marines i pilotów śmigłowca. Nikt nie popełnił błędu. Natomiast tych 13 piratów przekonało się, że piątek trzynastego rzeczywiście jest pechowy – powiedział kapitan Shaun Jones, dowódca RFA Fort Victoria.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: