edgier25

WordPress – Wiadomości

Skandaliczny wyrok sądu. „Swastyka dziedzictwem historycznym” Litwy

Posted by edgier25 w dniu 28 stycznia 2012


                       sąsiadom popierdoliło się w nocnikach 

Swastyka jest dziedzictwem historycznym Litwy. Takie skandaliczne orzeczenie wydał sąd w Kłajpedzie. Od tego momentu propagowanie symbolu nierozerwalnie kojarzącego się z nazistowskimi Niemcami nie będzie karalne na Litwie.

Sąd, który sprawdzał, czy doszło do propagowania symboliki faszystowskiej podczas pochodu 16 lutego 2010 roku, w Dniu Odzyskania Niepodległości Litwy, umorzył sprawę.

Decyzję uzasadnił tym, że znak prezentowany na plakatach niesionych podczas pochodu nie może być uważany za symbol faszystowskich Niemiec, chociaż wizualnie go przypomina. Zdaniem sądu, na plakatach przedstawiono znak wygrawerowany na pierścieniu pochodzącym z XIII wieku, znalezionym podczas wykopalisk w litewskiej miejscowości Kiernowo.

Świadek w sprawie Milvydas Juszkauskas jest przekonany, że prezentowanie znaku przypominającego swastykę jest przybliżaniem społeczeństwu historii Litwy. Jego zdaniem, należy łamać stereotypy i swastyka nie powinna być kojarzona z hitlerowskimi Niemcami, a odwrotnie – z Litwą, gdyż to jest jej dziedzictwo.

Decyzją sądu w Kłajpedzie jest oburzony dyrektor litewskiego Instytutu Monitoringu Praw Człowieka Henryk Mickiewicz. To bardzo zła decyzja – powiedział PAP.

Przypomniał, że swastyka symbolizuje państwo niedemokratyczne, ideę faszyzmu, system naruszający prawa człowieka.

Decyzja sądu w zasadzie daje przyzwolenie dla zmilitaryzowanej młodzieży na pochody w Dniu Niepodległości z plakatami swastyki, z hasłami +Litwa dla Litwinów+ – uważa Henryk Mickiewicz.

Od kilku lat w Dniu Odrodzenia Niepodległości, 16 lutego, i w Dniu Przywrócenia Niepodległości, 11 marca, w Wilnie i innych miastach kraju odbywają się przemarsze nacjonalistycznej młodzieży.

Komentarze 3 to “Skandaliczny wyrok sądu. „Swastyka dziedzictwem historycznym” Litwy”

 1. dziekan said

  NA LITWIE ZAWSZE BYŁO ZA DUŻE PROMIENIOWANIE SŁONECZNE…….. SKUTKI OCZYWISTE

  Polubienie

 2. TZ said

  Autorowi popierdoliło się w nocniku.
  Fakty historyczne są jasne i czytelne. Swarzyca (swastyka) była używana zarówno przez Bałtów jak i przez Słowian. I pokątne ględzenie o propagowaniu nazizmu można sobie w tym przypadku wsadzić w buty. Niemcy wymyślili sobie swój wzór i tylko on podpada pod nazizm. ( A RESZTA POD SZYLDEM SWASTYKI TO PROPAGOWANIE POKOJU I TOLERANCJI – NA LITWIE ZA MÓWIENIE PO POLSKU MOŻNA DOSTAĆ PO RYJU KURWA TO AKT BRATERSTWA CO ? )
  Problem litewskiego antypolonizmu to inna kwestia.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: