edgier25

WordPress – Wiadomości

GROZI NAM ZLODOWACENIE… prąd zatokowy,Golfsztrom, przestał istnieć?

Posted by edgier25 w dniu 30 stycznia 2012


 **********************************************************************************

System oceanicznych pływów na Północnym Atlantyku jest kluczowy dla właściwego zarządzania ciepłem na naszej planecie. To dzięki prądowi zatokowemu Irlandia i Anglia nie są skute lodem a kraje skandynawskie nie są za zimne do zamieszkania. To ciepły prąd zatokowy jest kluczowym elementem utrzymującym temperaturowe status quo i chroniącym nas przez nową epoką lodowcową. Cyrkulacja termohalinowa to właśnie ona zanika w wielu miejscach na świecie. Golfsztrom to „rzeka” ciepłej wody, która przemierza cały Atlantyk sięgając Murmańska. Ogrzewa on Europę zapobiegając przedostawaniu się tam polarnych wiatrów.

Golfsztrom wpadł w taki region w okolicy Zatoki Meksykańskiej, w której zwykle biegł, ale zalegająca na dnie ropa naftowa spowodowała jego całkowite zaburzenie aż do praktycznego rozproszenia.

Nestorem badań , który zaalarmował, że Golfsztrom się zatrzymał był Dr Gianluigi Zangara, fizyk teoretyczny z Instytutu Frascati we Włoszech. Naukowiec ten przez wiele lat współpracował w grupie roboczej zaangażowanej w monitorowanie tego, co dzieje się w Zatoce Meksykańskiej. Jego publiczne zwrócenie uwagi na ten problem nosi datę 12 czerwca 2010 roku, czyli artykuł opublikowany przez Zangarę. Swoją konkluzję poparł zdjęciami satelitarnymi wykonanymi z satelity CCAR Colorado.

Dane te  wzbudziły na chwilę zainteresowanie środowiska naukowego, ale podjęto szybko próbę zdyskredytowania danych, na jakich opierał się Zangara. Uznano, że dane są nie warte zaufania. Mimo to Dr Zangara podtrzymuje to, co stwierdził i dodaje, że zlodowacenie w najbliższej przyszłości jest nieuniknione właśnie z powodu katastrofy ekologicznej w zatoce.   Naukowiec stwierdził, że wielka ilość ropy długo powiększała się i pokryła tak ogromny obszar, że wywiera to istotny wpływ na system regulacji temperaturowej planety poprzez zrywanie połączenia między warstwami płynącego strumienia ciepłej wody morskiej. Dane satelitarne wskazywały na to, że Golfsztrom załamuje się 250 kilometrów na wschód od Północnej Karoliny i to pomimo tego, że szerokość oceanu w tym miejscu to ponad 5000 km.

***************************************************************

Czy to Stall rozprzestrzeniła się na Atlantyku?

The Day After TomorrowZnaczenie Gulf Stream została wniesiona do czołówki w kasowym filmie The Day After Tomorrow (2004), gdzie Prąd Zatokowy utknął w martwym punkcie, co spowodowało zmianę temperatury w Nowym Jorku gwałtownie spadły z upalnych do zamrożenia w ciągu kilku godzin.

Na podstawie prawdziwej nauki, film pokazał publiczności film jak Golfsztrom transportuje ciepłe wody z regionów równikowych Ziemi, wzdłuż wschodniego wybrzeża Ameryki, a potem przez Atlantyk do Europy Północnej.

 Bieżących pomiarów temperatury Prądu Zatokowego na froncie Atlantyku (od 76 do 47 południka) teraz wydaje się być około 10 stopni Celsjusza niższy niż w zeszłym roku. W związku z tym bezpośredni związek przyczynowości został ustanowiony między stoisko Loop Zatoki prądu i ten nowy spadek temperatury w Gulf Stream na froncie Atlantyku.

Z tego powodu w centrum badań Zangari jest obecnie skoncentrowany na znalezieniu oznaki powrotu do dawnej naturalnej równowagi w Zatoce Perskiej. Znowu podkreśla, czyniąc prognozy (pesymistyczne lub optymistyczne podobne), bo „te zjawiska są nieprzewidywalne, ponieważ są one rządzone przez silne nieliniowości”.

Niemniej jednak, musimy zastanowić się nad pytaniem: Co to  wróży na przyszłość? W tym, Zangari mówi „możemy stwierdzić, że ten system (Golfsztrom) zmienia się w sposób nieprzewidywalny, co może powodować poważne konsekwencje na skalę planetarną.”

***************************************************************

Komentarze 2 to “GROZI NAM ZLODOWACENIE… prąd zatokowy,Golfsztrom, przestał istnieć?”

  1. kinga said

    CZYŻBY TE MROZY BYŁY PIERWSZĄ OZNAKĄ ………….. ??

    Polubienie

  2. loans said

    It’s genuinely very complicated in this active life to listen news on TV, so I just use web for that reason, and take the hottest information.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: