edgier25

WordPress – Wiadomości

Kometa wkrótce zbliży się do Ziemi – Garradda, C/2009 P1

Posted by edgier25 w dniu 4 Luty 2012


W miniony weekend kometa Garradda była widoczna na tle gwiazdozbioru Liska, niedaleko gromady znanej jako Wieszak.

Kometa Garradda (C/2009 P1), widoczna po lewej stronie zdjęcia, miała wtedy jasność 7 magnitudo. W prawym górnym rogu widać Wieszak, a na górze po lewej gromadę otwartą NGC 6802.

Kometa Garradda (C/2009 P1) – której pozycja w czwartek 8 września jest zaznaczona również na poprzedniej mapce – wciąż przebywa wysoko na niebie, ale na razie nie będzie tak łatwa do odnalezienia, jak w poprzednich dwóch tygodniach. Złoży się na to fakt, że kometa odsunie się od Wieszaka (ale będzie można go wykorzystać jako wskaźnik do komety) i będzie dość daleko od jasnych gwiazd. Dodatkowo sprawę pogorszy silny blask Księżyca (szczególnie pod koniec tygodnia). 

Blask komety powoli się zwiększa, obecnie wynosi około +8 wielkości gwiazdowych. To sprawia, że do jej odnalezienia należy dysponować przynajmniej lornetką i dość ciemnym niebem. Na szczęście kometa ma wyraźne jądro, dzięki czemu stosunkowo łatwo ją odszukać na niebie. 

Aktualna jasność to +6, ale to nieco poniżej progu widzialności gołym okiem. Między listopadem a grudniem obserwacje komety zostały tymczasowo utrudnione przez niską pozycję w gwiazdozbiorze Herkulesa, nad horyzontem, a także złych warunków pogodowych, które towarzyszą zimie.

Symulację orbity komety można oglądnąć tutaj. Peryhelium 1,56 AU od Słońca miało miejsce 24 grudnia 2011 r., kometa od tego czasu zaczęła się zbliżać do Ziemi, co będzie miało miejsce do 5 marca 2012. Ta dość duża kometa minie Ziemię w odległości 1,26 AU, jej jasność nie powinna przekroczyć+6.5 m. Gdyby kometa Garradda  przeszła do 0,8 AU od Ziemi, oglądalibyśmy na niebie bardzo jasny obiekt, który miałby wszelkie szanse zdobyć tytuł „Wielkiej Komety Roku 2012”.

**********************************************************************************************************************

Advertisements

Odpowiedzi: 2 to “Kometa wkrótce zbliży się do Ziemi – Garradda, C/2009 P1”

  1. kinga said

    DAWNO NIE BYŁO POPŁOCHU ……..

    Lubię

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: