edgier25

WordPress – Wiadomości

60-metrowa asteroida przeleci niedaleko Ziemi

Posted by edgier25 w dniu 1 kwietnia 2012


Asteroida nazwana symbolem 2012 EG5 ma przelecieć dziś niedaleko

Ziemi. Jej rozmiar naukowcy szacują na około 60 metrów.

asteroida

Tuż przed południem asteroida ma się zbliżyć do Ziemi na odległość 226 tysięcy kilometrów, czyli mniej niż 60 procent odległości Księżyca od Ziemi.

Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik w Warszawieuspokaja, że tego typu zjawisk jest w sąsiedztwie naszej planety bardzo dużo, choć wcześniej ich nie zauważaliśmy.

Jednak od początku lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy wprowadzono automatyczny monitoring nieba, namierzono setki takich ciał. Mniejsze asteroidy, gdy wejdą w ziemską atmosferę, spalają się w niej. Jednak zdecydowana większość omija naszą planetę. Od 1908 roku żadna asteroida nie uderzyła w powierzchnię Ziemi.

Karol Wójcicki twierdzi, że astronomowie nie zauważyli dotychczas obiektu w kosmosie, który mógłby zderzyć się z Ziemią.

***************************************

Pięć rakiet poleciało w jonosferę. NASA rozświetliła niebo nad USA

o wielokrotnych próbach NASA w końcu udało się zrealizować eksperyment, który rozświetlił niebo nad Wschodnim Wybrzeżem USA. Nad ranem czasu lokalnego agencja wystrzeliła pięć rakiet bezzałogowych, dzięki którym zbada tajemniczy prąd powietrza płynący w jonosferze.

Pierwszą rakietę wystrzelono o godzinie 4:58 czasu lokalnego, czyli na chwilę przed godziną 11 w Polsce. Każda kolejna leciała w powietrze 80 sekund po poprzedniej.

Widowisko

Operację przeprowadzono z Wallops Flight Facility, poligonu rakietowego NASA w stanie Wirginia.

Każda z rakiet na wysokości ok. 97 km uwolniła substancję chemiczną, która po wejściu w reakcję z tlenem w atmosferze, przybrała postać błyszczących, śnieżnobiałych chmur.

Zdjęcia

Wypatrzyli je internauci i umieścili ich zdjęcia na portalu YouTube.

Poniższe filmy nakręcono w miejscowości Columbus, położonej na Wschodnim Wybrzeżu między Nowym Jorkiem a Filadelfią:

Głównym celem misji jest zbadanie tajemniczego prądu powietrza, który znajduje się w wysokich warstwach atmosfery – jonosferze i stratosferze. Rakiety sfotografują je, zmierzą ciśnienie i temperaturę w danych warstwach atmosfery, co ma dostarczyć nowych informacji na temat funkcjonowania tego prądu.

Wiadomo już, że wiatr na wysokościach, gdzie znajduje się badany prąd, osiąga prędkość nawet 500 km/h. Jest to obszar, w którym często dochodzi do zakłóceń elektromagnetycznych wpływających na komunikację radiową i satelitarną.

Operacja była konieczna, ponieważ Amerykanie chcą dokładnie poznać procesy zachodzące w wysokich warstwach atmosfery ze względu na planowane komercyjne loty w kosmos.

Nieudane próby

Po raz pierwszy NASA chciała wystrzelić rakiety 15 marca, ale ze względu na usterkę radiową i złą pogodę start wstrzymano.

Kolejna próba planowana była na 18, 23 i 25 marca, ale zła pogoda znów nie pozwoliła na rozpoczęcie eksperymentu. Udało się dopiero 27.

******************************************************

ładunki jądrowe wystrzelone na pokładach rakiet zniszczyły

niewielką asteroidę w próbie ocalenia ziemi , może udało się ….. ale

asteroida była mała .

A co będzie z kamieniami wielkości  2 – 3 km???

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: