edgier25

WordPress – Wiadomości

Ateny. Zamieszki po samobójstwie emeryta

Posted by edgier25 w dniu 5 kwietnia 2012


ZAPAMIĘTAJCIE SOBIE DOBRZE  !

 TERAZ GRECJA – JUTRO W POLSCE

MOŻE DOJŚĆ DO TAKIEJ SYTUACJI  …..

I CO DALEJ ???

 

Greccy demonstranci zapowiadają na dziś ciąg dalszy zamieszek, które wybuchły w środę rano w centrum Aten po samobójstwie 77-latka. Mężczyzna strzelił sobie w głowę w proteście przeciwko rygorystycznym cięciom budżetowym.

Emerytowany farmaceuta Dimitris

Christoulas popełnił samobójstwo przy wejściu do metra na placu Syntagma, centralnym punkcie greckiej stolicy, w środę podczas porannego szczytu komunikacyjnego. To właśnie tam, w pobliżu parlamentu, odbywają się protesty i demonstracje.

Christoulas miał przy sobie notatkę, w której wyjaśniał, że woli umrzeć niż żyć w biedzie. Tłumaczył, że nie jest się w stanie utrzymać z obecnej emerytury i wezwał Greków, żeby „ruszyli do broni i powiesili zdrajców na placu”. – Jestem w wieku, który nie pozwala mi już reagować siłą (choć gdyby jakiś Grek wziął Kałasznikowa, ja byłbym drugi), dlatego jedynym wyjściem jest dla mnie przyzwoity koniec – napisał Christoulas.Samobójstwo zostało popełnione w tak publicznym miejscu, że wieść o nim natychmiast obiegła całą Grecję. Dziennik „Eleftheros Typos” pisał o „męczenniku za Grecję, którego głęboko symboliczny czyn wstrząśnie społeczeństwem i politykami i obudzi ich sumienia przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi”.

Rzecznik rządu Pantelis Kapsis nazwał środowy incydent „ludzką tragedią”, ale zaznaczył, że nie powinien się on stać częścią debaty politycznej. Jego próby załagodzenia sytuacji na nic się jednak nie zdały.

– To politycy, którzy doprowadzili kraj i ludzi do takiego stanu, powinni dawno temu popełnić samobójstwo – mówił Panos Kammenos, jeden z założycieli Partii Niezależnych Greków, występującej przeciw drastycznym cięciom.

Podniosły ton podchwyciła ateńska ulica i miejsce szybko zamieniło się w rodzaj ołtarzyka. Ludzie przynosili świeczki i przyklejali na drzewie, przy którym zastrzelił się mężczyzna, kartki z napisami „To było zabójstwo, a nie samobójstwo” czy „Wyrzeczenia zabijają”. uż kilka godzin po tragedii na placu zaczęli się gromadzić protestujący. Pojawiło się ok. tysiąca osób (niektóre źródła mówią o 1,5 tys.). I jak zwykle podczas ateńskich demonstracji, część wyjątkowo agresywnych osób zaczęła rozróby. W stronę policjantów poleciały kamienie, płyty chodnikowe i koktajle Mołotowa. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym i granatami ogłuszającymi. Dziś mają się odbyć kolejne demonstracje. Ciągnące się od miesięcy protesty to efekt frustracji Greków znacznym obniżeniem poziomu życiu w wyniku drastycznych cięć wydatków socjalnych. Bezrobocie skoczyło do 21 proc., a ponad połowa młodych ludzi nie może znaleźć pracy. Ale bez tych cięć Grecja nie dostałaby olbrzymiej pomocy od Unii Europejskiej.

Pod koniec marca parlament w Atenach zatwierdził formalnie nowy pakiet pomocowy dla Grecji w wysokości 130 mld euro. Kolejny pakiet pomocowy ma ochronić Grecję przed bankructwem. Większość pieniędzy wyłożą Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

13 lutego grecki parlament przegłosował jeden z najważniejszych warunków uruchomienia kolejnej międzynarodowej pomocy. Nowy plan oszczędności zakłada m.in. cięcia świadczeń emerytalnych, zmniejszenie płacy minimalnej oraz zatrudnienia w sektorze publicznym.

Komentarze 2 to “Ateny. Zamieszki po samobójstwie emeryta”

  1. miziaforum said

    jak to co dalej – stryczki szafoty , trybunały obywatelskie – ludowe, wycieczki do lasów

    i tp do czasu wyczyszczenia – potem wybory i spokój

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: