edgier25

WordPress – Wiadomości

dzisiaj -Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Meksyk dzisiaj, 01:36 – wczoraj Indonezja

Posted by edgier25 w dniu 12 kwietnia 2012


Meksyk 12-04-2012

Trzęsienie ziemi o sile 7 w skali Richtera nawiedziło w środę wieczorem stan Michoacan na zachodzie Meksyku – poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS). W stolicy kraju zatrzęsły się budynki. Na razie nie ma doniesień o ofiarach, ani zniszczeniach.

Meksyk,fot.Reuters

Jak poinformował na Twitterze burmistrz miasta Meksyk Marcelo Ebrard, nie ma oznak poważnych zniszczeń, a metro i lotnisko funkcjonują normalnie.

Według USGS, ziemia zatrzęsła się w stanie Michoacan na głębokości 65,6 km.

Służby ratownicze w Michoacan i w sąsiednim stanie Guerrero, który w ostatnim czasie nawiedzany był przez trzęsienia ziemi, nie zarejestrowały większych problemów.

To już trzecie tak silne trzęsienie ziemi w Meksyku w ciągu miesiąca.

20 marca trzęsienie ziemi o sile 7,4 w skali Richtera uszkodziło linie telefoniczne i kilkaset domów w południowym Meksyku w pobliżu granicy stanów Guerrero i Oaxaca; wywołało też panikę w stolicy.

Z kolei 2 kwietnia ziemia zatrzęsła się z siłą 6,3 w skali Richtera w pobliżu miejscowości Ometepec w stanie Guerrero. Trzęsienie ziemi spowodowało chwianie się domów w stolicy, co skłoniło ludzi do wyjścia z budynków na ulice.

*********************************************

Indonezja 11-04-2012

Panika mieszkańców Indonezji, fot. AFP

Trzęsienie ziemi o sile 8,7 w skali Richtera nawiedziło w środę region Oceanu Indyjskiego na południowy zachód od prowincji Aceh na indonezyjskiej Sumatrze. W państwach regionu wydano ostrzeżenie przed tsunami. Nie ma informacji o ofiarach ani zniszczeniach.

Wydano także ponowne ostrzeżenie przed tsunami w związku z bardzo silnymi – 8,2 i 8,3 w skali Richtera – wstrząsami wtórnymi po trzęsieniu o sile 8,6 koło Sumatry.

Według amerykańskiej służby geologicznej USGS ognisko wstrząsu wtórnego o sile 8,2 znajdowało się 16 km pod powierzchnią oceanu, w odległości ok. 615 km od Banda Aceh, stolicy prowincji Aceh na Sumatrze. Ponowne ostrzeżenie przed tsunami dotyczy zachodnich wybrzeży Indonezji, w tym Sumatry i wysp Mentawai.

 Prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono wcześniej mówił, że „nie ma groźby tsunami”, ale zapewnił, że służby ratunkowe pozostają w stanie pogotowia. Dodał, że nie ma dotychczas doniesień o ofiarach w ludziach lub zniszczeniach w Aceh.

Na wspólnej konferencji prasowej ze składającym wizytę w Indonezji premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem, Yudhoyono podkreślał, że „sytuacja w Aceh jest pod kontrolą, jest trochę paniki, ale ludzie mogą przenieść się na wyżej położone tereny”. Cameron zapewnił, że Wielka Brytania jest gotowa w razie potrzeby przyjść z pomocą.

Trzęsienie było odczuwalne również w Singapurze, Tajlandii, Malezji i Indiach. Ognisko wstrząsów znajdowało się 33 km pod dnem Oceanu Indyjskiego, ponad 400 km na południowy zachód od Banda Aceh, stolicy prowincji Aceh. Wstrząsy wtórne miały siłę 6,5 w skali Richtera.

Według mieszczącego się na Hawajach Centrum Ostrzegania przed Tsunami stan pogotowia w związku z groźbą tsunami wprowadzono w Indonezji, Indiach, Sri Lance, Australii, Birmie, Tajlandii, na Malediwach i innych wyspach Oceanu Indyjskiego, w Malezji, Pakistanie, Somalii, Omanie, Iranie, Bangladeszu, Kenii, RPA i Singapurze.

Władze Indonezji wysłały do Aceh ekipy ratownicze. W prowincji nie ma elektryczności, tworzą się korki, ponieważ ludzie uciekają do wyżej położonych miejsc – relacjonował przedstawiciel centrum kryzysowego.

Tajlandia ewakuowała wybrzeże Morza Andamańskiego. „Ludzie, którzy mieszkają na wybrzeżu Morza Andamańskiego, powinni przenieść się do wyżej położonych miejsc i pozostawać tak daleko od morza jak to możliwe” – poinformowało tajlandzkie narodowe centrum zarządzania kryzysowego. Dotyczy to m.in. popularnych wśród turystów ośrodków, takich jak wyspa Phuket, gdzie m.in. zamknięto lotnisko i rejon Krabi na Półwyspie Malajskim.

26 grudnia 2004 roku potężne trzęsienie o sile ponad 9 w skali Richtera spowodowało tsunami na Oceanie Indyjskim, w wyniku którego zginęło 230 tys. osób – z czego prawie trzy czwarte właśnie w prowincji Aceh.

Jedna odpowiedź do “dzisiaj -Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Meksyk dzisiaj, 01:36 – wczoraj Indonezja”

  1. Jaylin said

    Unpaeallelrd accuracy, unequivocal clarity, and undeniable importance!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: