edgier25

WordPress – Wiadomości

” Mel Gibson nienawidzi Żydów ” vs. „Twój scenariusz był do bani”

Posted by edgier25 w dniu 12 kwietnia 2012


TEN KONFLIKT ELEKTRYZUJE AMERYKAŃSKIE MEDIA

 

 

„Mel Gibson sabotuje wysiłki, by film o żydowskim, biblijnym

bohaterze Machabeuszu nie powstał, bo nienawidzi Żydów” – pisze

jego były scenarzysta Joe Eszterhas. „Twój scenariusz był do bani, a

wiadomości o mnie fabrykujesz” – replikuje Gibson.

"Gibson nienawidzi Żydów" vs. "Twój scenariusz był do bani"

Joe Eszterhas, który do niedawna współpracował z Gibsonem przy filmie „Machabeusz”, opowiadającym historię żydowskiego bohatera z II wieku p.n.e., w niewybrednych słowach atakuje Mela. Czyni to w liście skierowanym do niego, który „w niewyjaśniony sposób” przedostał się do mediów. Wszystko po tym, jak wytwórnia Warner Bros., dla której Gibson realizuje film, odrzuciła scenariusz Eszterhasa, uznając go za nudny i pozbawiony potencjału. 

Scenarzysta – Węgier żydowskiego pochodzenia – obwinia za to Gibsona, o którego antysemickich wybrykach było kiedyś głośno. „Wykorzystujesz ten film, by pozbyć się piętna antysemity” – oskarża Joe, i jest to jedno z subtelniejszych oskarżeń.

Mel odpowiada – także listownie, mieszając z błotem tekst Eszterhasa. I również publicznie: „Twój scenariusz był do bani, a wiadomości o mnie fabrykujesz”.

Fakty i prywatna wendetta

Mel Gibson do tego filmu przygotowuje się już od ośmiu lat. Zamierza też zagrać w nim tytułową rolę, podobnie jak w przypadku „Braveheart”. Można przypuszczać, że w historii żydowskiego buntu przeciw grecko-syryjskiej armii, dojrzał potencjał dla kina, które jest mu bliskie – opowieści o niezłomnym wojowniku. Ale prawdą jest też, że przygotowania rozpoczął po serii wybryków, które ujawniły jego wyraźną niechęć do Żydów. Argumenty Eszterhasa, że Gibson chce się zrehabilitować, nie są więc bezpodstawne. 

Trudno ocenić, na ile zarzuty Eszterhaza są prywatną wendettą, a na ile prawdą. Niezbyt przekonywująco brzmi oskarżenie Gibsona o to, że film o Machabeuszu ma mu służyć „jako impuls do nawrócenia się Żydów na chrześcijaństwo”, o czym miał opowiadać. Gdy jednak przypomnieć aferę z Gibsonem wrzeszczącym do policjanta, zatrzymującego go pijanego za kierownicą: „całemu złu tego świata winni są zasrani Żydzi”, można uwierzyć oskarżeniom o pogardliwe traktowanie Joe, zwracanie się per „Ty Jewboyu”, itp.

Wybitny i kontrowersyjny

Mel Gibson należy do najciekawszych i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych hollywoodzkich filmowców. Popularny aktor, uwielbiany przez widzów, (parokrotnie wybierany najseksowniejszym mężczyzną kina), niezapomniany bohater „Zabójczej broni,” w 1995 roku nakręcił „Waleczne serce”. Ten historyczny obraz, opowiadający o walce Szkotów o niepodległość, uhonorowany kilkoma Oscarami, sprawił, że Gibson momentalnie awansował z komedianta na wybitnego twórcę kina.

Postanowił więc poświęcić się reżyserii i po serii przeciętnych obrazów nakręcił równie wybitną, co kontrowersyjną „Pasję” – wstrząsający obraz ostatnich godzin życia Chrystusa. Film wywołał falę protestów środowisk żydowskich i to od niego zaczęły się oskarżenia reżysera o antysemityzm. Ucichły po oświadczeniu Watykanu, że: „>>Pasja<< jest tak samo antysemicka jak… Ewangelia”.

Wkrótce powstało „Apocalypto” – znów równie niezwykła, co kontrowersyjna, z uwagi na brutalne sceny, opowieść o podupadającym imperium Majów, która znowu podzieliła widzów.

Można nie zachwycać się kinem Gibsona, ale trudno nie doceniać jego oryginalności i profesjonalizmu. Mel myśli obrazami i ma słuch absolutny, gdy mowa o tzw. języku filmowym – wyczuwa, gdy coś trąci fałszem. Kiedy więc pisze do Eszterhasa, że nie czytał dawno równie złego scenariusza, a tej opinii sekunduje Warner Bros., trudno mu nie wierzyć. Zwłaszcza, że Joe Eszterhas (scenarzysta świetnego „Nagiego instynktu”) ma na koncie mnóstwo filmów-wpadek, m.in. „wyróżnione” Złotą Maliną za najgorszy scenariusz „Showgirls”.

Jedna odpowiedź to “” Mel Gibson nienawidzi Żydów ” vs. „Twój scenariusz był do bani””

  1. eur to eth said

    eur to eth

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: