edgier25

WordPress – Wiadomości

PSL ma pomysł na ściągnięcie do Polski emigrantów.

Posted by edgier25 w dniu 20 kwietnia 2012


Polska ziemia za złotówkę

PSL ma pomysł na ściągnięcie do Polski emigrantów. Chce im rozdawać ziemię za symboliczną złotówkę – donosi „Rzeczpospolita”.

Jak podaje gazeta, po udanych negocjacjach z Platformą Obywatelską w sprawie emerytur ludowcy chcą wdrażać kolejne społeczne reformy. W ciągu kilku dni PSL ma przedstawić pakiet ustaw i propozycji legislacyjnych związanych z demografią, polityką rodzinną i edukacją. 

Jedną z pierwszych propozycji PSL będzie rządowy program „Ziemia za złotówkę” skierowany do młodych emigrantów. Według „Rz” PSL chce, żeby wracający z zagranicy dostawali od państwa ziemię pod budowę domu za symboliczną kwotę. Warunek byłby jeden: w pięć lat muszą postawić na niej budynek mieszkalny. 

Ziemia ma pochodzić z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych, która dysponuje areałem blisko dwóch milionów hektarów. Jak opowiada gazecie Jolanta Fedak, która jest pomysłodawczynią projektu, zyskają na tym nie tylko młodzi emigranci, ale także gminy w których zamieszkają wykształceni ludzie. 

Samorządy lokalne także musiałyby uczestniczyć w programie. Ich zadaniem byłoby odrolnienie ziemi oraz uzbrojenie w media. To jednak nie koniec pomysłówPSL. Oprócz załatwienia emigrantom dachu nad głową, chcą też dać im pracę. Przedsiębiorcy, którzy by ich zatrudnili dostaliby dofinansowanie z Funduszu Pracy.

Zdaniem ekspertów wypytanych przez „Rz” pomysły PSL mogą być bardzo przydatne. Na ziemię z ANR często nie ma chętnych, a młodzi przedsiębiorczy emigranci mogą pomóc w utworzeniu na niej nowych miejsc pracy i ożywieniu lokalnej społeczności.

Pomysły podobne do tych proponowanych przez ludowców są stosowane już w innych krajach. Ziemię rozdają m.in. Portugalczycy czy Szwedzi. Na północy Skandynawii, gdzie gęstość zaludnienia jest niewielka, na przekazywanie ziemi pod warunkiem postawienia domu decydują się poszczególne gminy. W zeszłym miesiącu zdecydowały się na taki program władze Nordmaling. Za darmo można dostać tam 100 działek. Urząd tej niewielkiej gminy szturmuje między innymi kilkuset Polaków. 

Komentarze 2 to “PSL ma pomysł na ściągnięcie do Polski emigrantów.”

  1. edgier25 said

    NIECH SKURWIEL SWOJĄ RODZINĘ SPRZEDA ZA ZETA… POSRANIEC !!

    Polubienie

  2. Rico said

    a chuj mu w dupę jak powiada biedron…. 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: