edgier25

WordPress – Wiadomości

Sensacyjne dokumenty bin Ladena. Co na to Iran?

Posted by edgier25 w dniu 6 Maj 2012


Al-Kaida uważała Iran za nieprzewidywalnego partnera, który kieruje się wyłącznie własnymi korzyściami i któremu nie można do końca ufać – wynika z dokumentów Osamy bin Ladena opublikowanych przez Ośrodek Zwalczania Terroryzmu akademii wojskowej West Point.

TE SAME OŚRODKI SZKOLIŁY BIN LADENA I SPÓŁKĘ DLACZEGO  NIE POWIEDZĄ SKĄD SIĘ WZIĄŁ BIN LADEN I JAKIE MIAŁ ZADANIA DO WYKONANIA POD PATRONATEM USA I ŻYDÓW. TERAZ SZUKAJĄ POWODÓW DO ZACZEPKI I MOŻLIWOŚCI DO ATAKU. 

Z dokumentów bin Ladena, założyciela Al-Kaidy zabitego w zeszłym roku w Pakistanie, wyłania się obraz skomplikowanych relacji tej organizacji terrorystycznej i Iranu, podzielonych przez wzajemny brak zaufania oraz często rozbieżne cele – pisze agencja AP w sobotę.

W 2001 roku, gdy siły Zachodu pod przywództwem USArozpoczęły interwencję wojskową przeciw talibom w Afganistanie, wielu bojowników Al-Kaidy oraz niektórzy członkowie rodziny bin Ladena uciekali przez Iran. W odpowiedzi władze w Teheranie umieściły w areszcie domowym kilkadziesiąt osób z najwyższych kręgów Al-Kaidy, w tym syna Osamy bin Ladena, Omara. Z dokumentów wynika, że zdaniem siatki terrorystycznej w Iranie może wciąż przebywać kilka z tych osób, np. wysoki rangą strateg wojskowy Saif al-Adel, któremu przypisuje się serię ataków na ambasady USA w Afryce w 1998 roku.

Prawdopodobnie Iran chciał sobie w ten sposób zapewnić ochronę przed odwetowymi atakami bojowników Al-Kaidy, a także zyskać monetę przetargową w ewentualnych negocjacjach z Zachodem.

Dodatkowo wzajemną podejrzliwość w kontaktach Iranu z Al-Kaidą podsyca fakt, że Iran jest wrogo nastawiony do afgańskich talibów, którzy do dziś pozostają bliskimi sojusznikami Al-Kaidy, i nie kwapi się do współpracy z nią, by nie utracić wsparcia swych kluczowych sojuszników, Chin i Rosji. Wreszcie część radykalnych bojowników Al-Kaidy, wspieranej głównie przez sunnitów, uważa szyicki Iran za naród heretyków, a regionalne ambicje tego państwa za zagrożenie większe nawet niż siły Zachodu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: