edgier25

WordPress – Wiadomości

Prof. Krzysztof Rybiński: Polska będzie największą ofiarą kryzysu w strefie euro

Posted by edgier25 w dniu 29 Maj 2012


rośnie spadek zaufania do UE

Tylko 34 proc. ankietowanych Europejczyków stwierdziło, że „europejska integracja gospodarcza wzmocniła gospodarki ich kraju”. Większość Greków (70 proc.), Francuzów (63 proc.), Brytyjczyków (61 proc.), Włochów (61 proc.) i Czechów (59 proc.) uważa, że stało się wręcz przeciwnie – integracja gospodarcza Europy osłabiła ich gospodarki.

Bezkompromisowy ekonomista, prof. Krzysztof Rybiński w „DGP” przypomina o swoich przepowiedniach dotyczących kolejnych fal światowego kryzysu. Były prezes NBP pisze – „(…)mimo obniżenia stóp procentowych do zera i pomimo wydrukowania bilionów euro oraz dolarów gospodarka światowa ponownie stoczyła się w otchłań recesji” – podkreśla, że jeszcze recesja nie jest tak widoczna, bo ciągle czuć zapach „świeżej farby drukarskiej na nowych banknotach”. Jednak ta patologia szybko legnie w gruzach, bo system jest sztucznie windowany w górę i nie oparty o racjonalne wskaźniki.

Zdaniem prof. Rybińskiego – „Skala druku pieniądza była zbyt mała do podtrzymania iluzji, przedsiębiorcy zobaczyli, jak wyglądają realia, i dokonali rewizji swoich planów. Kwietniowe badania koniunktury w strefieeuro pokazały, że wchodzimy w głębszą i dłuższą recesję, niż prognozowała większość analityków” – przypomina, że poza nim i kilkoma innymi ekonomistami wszyscy analitycy przekonywali do konieczności takiej polityki. Teraz jednak okazuje się, że było to błędne koło i zbliżamy się do tragedii w UE, którą odczuje również polska gospodarka.

Polityczni sternicy kręcący unijną i amerykańską walutą tzw. „banksterzy” prognozy te nazywali „krakaniem”, „czarnowidztwem” albo „nadmiernym pesymizmem”. Niestety czarny scenariusz zaczyna się sprawdzać i to o kilka miesięcy wcześniej. – „(…) przypomnę, jakie według mnie wydarzenia w gospodarce prawdopodobnie nas czekają w tym i przyszłym roku. Pogarszające się dane ekonomiczne doprowadzą do silnych spadków na giełdach i do silnych wzrostów oprocentowania obligacji rządowych Hiszpanii i Włoch. W reakcji na to banki centralne w strefie euro i w USA podejmą kolejną próbę sztucznego pompowania koniunktury na światowych giełdach przez druk pieniądza. To pomoże tylko na kilka dni czy tygodni” – stwierdza ekonomista.

W efekcie nakręconej spirali zaczną upadać kolejne banki, za duże by mogły upaść, a to wywoła panikę. I wtedy padnie właśnie misternie tkany plan. Przecież na naszych oczach rozpada się już polityczna intryga. Niestety liderzy światowej finansjery zrozumieją to zbyt późno. W związku z tym Rybiński ponawia „apel o rozpoczęcie kontrolowanego oddłużenia krajów PIGS”. Jednak dzięki narcyzmowi polskich polityków oraz europejskiemu politycznemu cwaniactwu Polska najbardziej na kolejnej fali kryzysu ucierpi. – „Polska będzie największą ofiarą kryzysu w strefie euro” – podkreśla profesor.  Aż dziw bierze, że nikt poza Rybińskim nie raczy mówić o tym w mediach. Przecież powinno się zacząć bić w dzwony i prosić o receptę. A może to nie tak? Czyżby ekonomiczni „cudotwórcy” to zauważali, ale chcą na tym wózku zwanym niby „zieloną wyspą” dojechać do Euro?!

Wszystkie wskaźniki są przeciwko Polsce, bo nasze PKB było sztucznie pompowane przez wielomiliardowe dotacje z UE. – „Do tej pory aspirowaliśmy do roli zielonej wyspy dzięki potężnym pieniądzom unijnym, które pozwoliły zwiększyć inwestycje publiczne z typowego dla Polski poziomu 3 proc. PKB do około 7 proc. PKB. Więc nasze osiągi były na sterydach i ta dawka była największa ze wszystkich uczestników wyścigu” – przypomina ekonomista. Jednak nikomu nie trzeba tłumaczyć jak kończy się jazda na „szprycy”.

W związku z tym, że polskie PKB jest tak bardzo uzależnione od unijnych pieniędzy, gdy dotacje w strefieeuro zostaną drastycznie ograniczone, w Polsce zacznie szaleć bezrobocie, a firmy będą masowo ogłaszały bankructwa. Niestety z przykrością należy stwierdzić, że ten scenariusz już się realizuje, a prognozy prof. Krzysztofa Rybińskiego spełniają się jak zły sen. – „Przewidywałem też, że te kontrole pozostaną na stałe. Sypie się nie tylko strefa euro, lecz także strefa Schengen. Lata 2012 – 2013 będą bardzo trudne dla polskich firm. Trzeba się do tego przygotować” – kończy swój felieton w „DGP” ekonomista, były w-ce prezes NBP.

opr. Mariusz Ciużyński

*********************************************


Komentarze 2 to “Prof. Krzysztof Rybiński: Polska będzie największą ofiarą kryzysu w strefie euro”

 1. edgier25 said

  W IMIENIU NARODU POLSKIEGO WYPOWIADAJĄ SIĘ tzw. ELITY WIĘC NIE MA CO SIĘ DZIWIĆ , ŻE POLSKA STOI MUREM ZA UE.

  Polubienie

  • edgier25 said

   NP. ZOBACZCIE TEGO WAŁKA TUSKA – POJECHAŁ DO WŁOCH W PIŁKĘ POKOPAĆ TO JEST ABSURD ….. JAK MOŻNA TAK ZACHOWYWAĆ SIĘ ? TO NIE JEST POLITYK – TO CHUJOWY ZAWODNIK , KTÓREGO NALEŻY WYWALIĆ Z BOISKA !

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: