edgier25

WordPress – Wiadomości

Nevado del Ruiz zmiótł z powierzchni Ziemi .Zabił 29 tysięcy

Posted by edgier25 w dniu 31 Maj 2012


Wulkan-morderca, przed którym drżą Kolumbijczycy, we wtorek obudził się po bardzo długim śnie. Wypluł z siebie wysoki na kilometr słup dymu, a także kłęby pyłu, który spadł na położone u jego stóp miasto Manizales. Mieszkańcy, pomimo rzeczywistego zagrożenia erupcją, starają się żyć normalnie.

 

Nevado del Ruiz, bo tak nazywa się wulkan położony na zachodzie Kolumbii, w listopadzie 1985 roku wybuchł, pozbawiając życia 29 tysięcy osób.

Za przyczynę tej katastrofy – największej związanej z erupcją wulkanu w XX wieku – uznaje się ignorancję kolumbijskich geologów, których raport o wzmożonej aktywności góry zamiast do odpowiednich służb, trafił na półkę. Skruszeni badacze, stojąc pomiędzy ruinami zmiecionego z powierzchni Ziemi miasteczka Armero, złożyli przysięgę: „Nigdy więcej”.

 

Miasto w stanie gotowości

Jeśli w najbliższym czasie, dojdzie do erupcji Nevado del Ruiz, ofiar śmiertelnych na pewno nie będzie już tak dużo. Badacze uważają, że mogą być to zarówno dni, jak i tygodnie, dlatego stale monitorują jego aktywność.

We wtorek, kiedy to wulkan dał o sobie znać wypluwając kilometrowy słup dymu i pył, całe miasto zostało postawione w stan gotowości. Stan alarmowy, który obowiązuje tu od kilku miesięcy, został podwyższony z żółtego na pomarańczowy.

Żyją normalnie, ale w maskach

Pomimo strachu przed wybuchem, Kolumbijczycy starają się żyć normalnie. Dorośli chodzą do pracy, a ich dzieci – do szkoły. Jedynym, co świadczy o tym, że ten niespokojny czas różni się od dnia codziennego jest fakt, że muszą nosić maski chroniące górne drogi oddechowe przed szkodliwymi dla płuc drobinami.

 

Źródło: Reuters TV, Wikipedia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: