edgier25

WordPress – Wiadomości

Maszyna czytająca w myślach

Posted by edgier25 w dniu 14 czerwca 2012


Gadżety na pożytek wojska

Naukowcy są kolejny krok bliżej maszyny czytającej w myślach, po odkryciu sposobu na przetłumaczenie ludzkich myśli na słowa. Badacze po raz pierwszy byli w stanie przetłumaczyć sygnały mózgu używając sensorów umieszczonych na mózgu. Przełom, którego dokładność wynosi do 90%, oferuje drogę komunikacji dla osób sparaliżowanych, które nie mogą mówić, oraz możliwość czytania w myślach dowolnej osoby. „Wychodziliśmy z siebie z podekscytowania, kiedy to zaczęło działać,” powiedział Profesor Bradley Greger, bioinżynier Uniwersytetu w Utah, który prowadzi zespół badaczy.Maszyna czytająca w myślach

„To był jeden z tych momentów kiedy wszystko złożyło się w całość.”

„Byliśmy w stanie rozszyfrować słowa używając tylko sygnałów mózgu, za pomocą urządzenia które ma szanse pomóc sparaliżowanym pacjentom, którzy nie mogą mówić.”

„Nazwałbym to czytaniem myśli, spodziewamy się, że w ciągu dwóch lub trzech lat będzie to dostępne dla sparaliżowanych pacjentów.”

Przełom nastąpił kiedy zespół przymocował dwa przyciski z 16 małymi elektrodami do centrum mowy mózgu pacjenta z epilepsją. Sensory były przymocowane do powierzchni mózgu. Pacjent miał usuniętą część czaszki na potrzeby innej operacji, która miała na celu leczenie jego obecnego stanu. Używając elektrod, naukowcy nagrali sygnały mózgu, gdy pacjent wielokrotnie czytał 10 słów które mogą być przydatne dla sparaliżowanej osoby: tak, nie, gorąco, zimno, głód, pragnienie, witam, do widzenia, mniej i więcej. Kazali mu powtarzać słowa do komputera, który był w stanie dopasować sygnały mózgu do każdego ze słów, z dokładnością od 76 % do 90 %. Komputer odebrał fale mózgowe pacjenta, podczas gdy pacjent wymawiał słowa, nie używając przy tym żadnego urządzenia do rozpoznawania głosu. Uważa się że wystarczy pomyśleć o wyrazie, bez wymawiania go aby wytworzyć te same sygnały mózgowe, Profesor Greger i jego zespół wierzą że wkrótce będą posiadać urządzenie tłumaczące i „pudełko głosu” które by miało powtarzać słowa o których się pomyśli.

Co więcej, mózgi osób sparaliżowanych są często zdrowe I wytwarzają te same sygnały, co u osób zdrowych, tylko urazy blokują im dostęp do mięśni. Badacze powiedzieli że ta metoda potrzebuje ulepszenia, ale w ciągu najbliższych lat może doprowadzić do klinicznych prób na pacjentach, którzy nie mówią syndrom zamknięcia.To jest dowód? powiedział Profesor Grefer, Udowodniliśmy że te sygnały ukazują co dana osoba mówi. Ale musimy być w stanie wydobyć więcej słów z większą dokładnością, zanim będzie to pożyteczne dla pacjenta. Ludzie którzy są Zamknięci często porozumiewają się przez ruch mrugnięcie okiem, ruszając nieznacznie ręką wybierając w ten żmudny sposób litery lub wyrazy z listy. Nowe urządzenie pozwoli im na mówienie za siebie.

Nawet jeśli będziemy w stanie dać im tylko 30 lub 40 wyrazów, to i tak polepszy to znacznie jakość ich życia? powiedział Prof Greger

Nie znaczy to że problem jest całkowicie rozwiązany I możemy iść do domu. Znaczy to tylko że urządzenie działa i musimy dostosować je do pacjentów?

W badaniu, opublikowanym w Neural Engineering, użyto nowych rodzajów mikroelektrod które umieszczane są na mózgu. W ostatnim roku, Prof Greger I jego współpracownicy opublikowali badania pokazujące że elektrody potrafią czytać sygnały mózgowe kontrolujące ruchy rąk.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: