edgier25

WordPress – Wiadomości

800 tys. euro odszkodowania za siedem lat więzienia

Posted by edgier25 w dniu 25 września 2012


Francuz, który spędził w więzieniu siedem lat w wyniku

fałszywego oskarżenia o gwałt na nieletniej, otrzyma niemal

800 tys. euro odszkodowania.

 

Obrońcy ofiary sądowej pomyłki domagali się trzykrotnie wyższej sumy.

 

Sąd apelacyjny w Rennes na zachodzie Francji potwierdził dzisiaj, że 51-letni dziś Loic Secher, były robotnik rolny, padł dziewięć lat temu ofiarą błędu wymiaru sprawiedliwości. Skazany pod zarzutem gwałtu i przemocy seksualnej na nieletniej, mężczyzna spędził za kratkami siedem lat i trzy miesiące.

Sędziowie przyznali mu odszkodowanie w wysokości 797 tys. euro, w tym 197 tys. za straty materialne i 600 tys. euro za straty moralne. Jak podkreślała przed sądem obrończyni mężczyzny, w trakcie pobytu w więzieniu doznał on przemocy fizycznej i agresji seksualnej ze strony współwięźniów, co doprowadziło go do próby samobójczej, a także podjęcia głodówki w zakładzie karnym.

– Po 3872 dniach (…) wołania o swoją niewinność, mogę w końcu swobodnie mówić o tej okrutnej próbie, której poddano mnie i moją rodzinę – powiedział Secher po swoim uniewinnieniu.

Secher wyszedł z więzienia w 2010 roku po tym, jak unieważniono skazujący go wyrok. Definitywnie oczyszczono go z zarzutu popełnienia gwałtu w styczniu 2011 roku w wyniku ponownego procesu.

Media nad Sekwaną zauważają, że jest to jedno z najwyższych odszkodowań przyznanych indywidualnej osobie w historii francuskiego sądownictwa. Zarazem jednak wspomniana kwota jest znacznie niższa od tej, której żądali od sądu adwokaci Sechera, czyli 2,4 mln euro.

Secher został skazany w 2003 roku na 16 lat pozbawienia wolności za rzekomy gwałt i przemoc seksualną, o których popełnienie oskarżyła go 14-letnia Emilie. Nastolatka wycofała swoje zarzuty pięć lat później.

Mężczyzna bronił od początku swojej niewinności i nigdy nie przyznał się do winy.

(TSz)

REKLAMA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: