edgier25

WordPress – Wiadomości

Kryształy nie z tej Ziemi

Posted by edgier25 w dniu 14 października 2012


Niezwykłe kwazikryształy odnalezione w Górach Koriackich

na Kamczatce prawdopodobnie są pochodzenia

pozaziemskiego.

SAMO TO CHYBA SIĘ NIE ZROBIŁO?

Jeszcze zaledwie kilka lat temu naukowcy sądzili, że kwazikryształy (w których atomy układają się w pozornie regularną, lecz niepowtarzalną strukturę) można wyprodukować tylko w laboratorium. Jednak materiał taki odkryto dwa lata temu w Górach Koriackich. Najnowsze badania chemików publikowane w piśmie „PNAS” sugerują, że materiały te dostały się na Ziemię z kosmosu.

Kwazikryształy odkrył na początku lat 80-tych Daniel Shechtman. Zaobserwował kryształy z regularnymi koncentrycznymi kręgami złożonymi z dziesięciu elementów. To przeczyło prawom krystalografii, wcześniej uznawano istnienie takich struktur za niemożliwe. Środowisko naukowe odniosło się sceptycznie do odkrycia, a Shechtmana wyśmiano. Zarzucano mu popełnienie błędu metodycznego, pomylenie ciała stałego z obrazem powstałym z nałożenia się na siebie dwóch różnych kryształów.

Dopiero późniejsze eksperymenty potwierdziły niezwykłą teorię naukowca. Sam Daniel Shechtman w 2011 roku otrzymał za swoje odkrycie Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Dziś, ze względu na swoje właściwości fizyczne kwazikryształy wykorzystywane są m.in. do produkcji warstw ochronnych.

Do niedawna sądzono, że takie materiały można wytwarzać wyłącznie w laboratorium. W 2009 roku naukowcy z Uniwersytetu we Florencji odkryli jednak kwazikryształy w minerałach z gór na Kamczatce. Dokładne badania próbek wykonane przez specjalistów z Uniwersytetu Princeton wykazały jednak, że nie przypomina on żadnego minerału na Ziemi. Do jego powstania niezbędne było wysokie ciśnienie. Skład izotopów przypominał ten, spotykany w meteorytach — chondrytach węglistych. Prawdopodobnie wysokie ciśnienie to efekt uderzenia meteorytu o powierzchnię planety.

Dla naukowcy to zaskoczenie — nietypowy materiał, w istnienie którego nikt jeszcze niedawno nie chciał uwierzyć, nie tylko może powstawać w warunkach naturalnych, ale jeszcze zachowuje się w takiej formie dość długo.

REKLAMA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: