edgier25

WordPress – Wiadomości

KLECHA SYTY I ZŁODZIEJ CAŁY……….

Posted by edgier25 w dniu 21 października 2012


Premier Tusk zapowiedział, że mimo braku porozumienia ze stroną kościelną skieruje do Sejmu ustawę ustanawiającą możliwość podatkowego odpisu na związek wyznaniowy w wysokości 0,3 procentu

Przypomnijmy, że Kościół (wspierany przez wyznania niekatolickie) uważa, iż taki odpis nie zrekompensuje strat w przychodach, spowodowanych likwidacją Funduszu Kościelnego. Zwłaszcza w pierwszych latach obowiązywania nowego prawa dalece nie wszyscy katolicy skorzystają z tej możliwości.

Kościół postulował więc, by wysokość odpisu (jak w wielu innych krajach) była wyższa. A prowadzący negocjacje minister Boni sugerował, że rzecz nie jest przesądzona, iż możliwy będzie kompromis. „Lepiej dać sobie trochę czasu na rozmowy, niż na siłę forsować zmiany i spalić proponowane rozwiązanie poprzez konflikt” – mówił jeszcze w ubiegłym tygodniu.

Ale premier zdecydował się przeforsować właśnie zmiany na siłę i rozpalić konflikt. Wyłania się pytanie – dlaczego?

Trudno uciec od hipotezy, że ma to związek z kryzysem Platformy. Z sondażem, w którym PO spadła poniżej PiS, i z rozpowszechnieniem w mediach (w tym mainstreamowych) przekonania, że rządzącej partii nie chodzi już o nic poza utrzymaniem władzy. W tej sytuacji Tusk chce odwołać się do antyklerykalnych emocji części społeczeństwa. Wie, że ze względu na kryzys nie będzie mógł dać ludowi chleba. Da więc części tego ludu igrzyska.

Nie jest to zaskoczeniem, bo już od kilku lat kierownictwo Platformy prowadzi kontrolowany flirt z kulturową lewicą. Mają wspólnego wroga, czyli konserwatywną prawicę. Wspólny wróg z reguły zbliża. W dodatku właśnie po lewej stronie sceny znajdują się niewykorzystane – z punktu widzenia PO – pokłady wyborców. Ich przejęcie od Palikota i SLD wzmocniłoby Platformę.

Manewr premiera może być jednak niebezpieczny dla niego samego. Środowe zachowanie części platformerskich konserwatystów (głosowanie wbrew kierownictwu klubu za pracami nad projektem zaostrzenia prawa antyaborcyjnego) pokazuje bowiem, że na skutek eskalacji sporu światopoglądowego partia może mu się zacząć rozłazić w szwach.

A czy manewr Tuska ma szanse być politycznie skuteczny? Zależy to m.in. od reakcji i Kościoła, i PiS. Im będzie ona spokojniejsza, tym mniejsze będą emocje, a zatem tym mniej efektywna będzie strategia platformerskich polittechnologów.

Rzeczpospolita

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: