edgier25

WordPress – Wiadomości

CIA ukrywa coś przed światem. Największa tajemnica w dziejach agencji?

Posted by edgier25 w dniu 22 października 2012


Środowiska naukowe w Stanach Zjednoczonych są zdegustowane zachowaniem przedstawicieli CIA, którzy nie chcą zdradzić kulisów działań jednej z komórek agencji. 10 lat temu do życia powołane zostało specjalne centrum, które miało zajmować się badaniem całego spektrum zjawisk geopolitycznych. Po upływie dekady okazało się, że wszystkie projekty, nad którymi przez dekadę pracował ośrodek funkcjonujący przy Centralnej Agencji Wywiadowczej, mają status ściśle tajnych. 

W trakcie przeprowadzonej 11 lat temu konferencji, podczas której poinformowano opinię publiczną o ustanowieniu nowej, należącej do CIA agendy, zdradzono, że będzie się ona zajmować zagadnieniami dotyczącymi zmian klimatycznych (m.in. analizą zjawisk powodowanych przez efekt cieplarniany i badaniem doniesień na temat podnoszenia się wód w oceanach), pustynnienia, migracji ludności czy wzrostem konkurencyjności w walce o zasoby naturalne. Po upływie dekady CIA poinformowała, że nie zamierza ujawnić żadnych informacji, które byłyby związane z dotychczasową aktywnością tajemniczej komórki. O tym, że amerykańska agencja nie zamierza dzielić się z opinią publiczną kulisami pracy specbiura, poinformowano niedawno. Susan Viscuso, która w CIA pełni funkcję koordynatora ds. informacji poufnych, w odpowiedzi na pismo naukowca z Narodowego Archiwum Bezpieczeństwa, który domagał się zaprezentowania szczegółów prac prowadzonych przez specjalną filię działającą przy CIA, odmówiła podania jakichkolwiek informacji. CIA ukrywa coś przed światem. Największa tajemnica w dziejach agencji?

„W odpowiedzi na Pańską prośbę, zakończyliśmy szczegółowe przeszukiwanie dokumentacji i ustaliliśmy, że badane materiały są ściśle tajne, a dostęp do nich jest w całości zabroniony” – napisała Susan Viscuso w notatce skierowanej do Jeffreya Richelsona. Naukowiec, który domagał się ujawnienia szczegółów prac prowadzonych przez CIA w ramach powołanej 10 lat temu filii, wystosował swoje żądanie na podstawie obowiązującej w USA ustawie o wolności informacji.„O ile się orientuję, oni nie wydali dotąd czegokolwiek na temat swojej pracy” – powiedział zdegustowany Jeffrey Richelson. „Pojawiło się tylko oświadczenie o powstaniu czegoś takiego”.

Środowiska naukowców są oburzone reakcją CIA na wniosek naukowca z Narodowego Archiwum Bezpieczeństwa. Przypominają oni, że kiedy stworzono filię, która miała zajmować się analizą zjawisk geopolitycznych, zapewniano, że jej działania będą w pełni transparentne – poinformował serwis wired.com. O tym, że amerykańska administracja stanie się przejrzysta jak nigdy, zapewniał też Barack Obama. Dziś wiadomo, że były to jedynie mrzonki. „Stanowisko CIA oznacza, że wszystkie prace prowadzone przez tę filię są utajnione i nie ma choćby jednych badań albo nawet fragmentu tych badań, które mogłyby zostać ujawnione bez szkody dla bezpieczeństwa publicznego” – powiedział zbulwersowany Steven Aftergood z Federacji Naukowców Amerykańskich.

W całym tym zamieszaniu, wśród komentatorów pojawia się wiele sugestii. Nie brakuje głosów, że filia ds. badania zjawisk geopolitycznych jest przykrywką dla zupełnie innej działalności. Istnieje też pogląd, że CIA, które 10 lat temu otworzyło biuro poszerzające zakres jego prac, po prostu nie ma się czym pochwalić. To prawie tak jak u nas – rozbuchana administracja i tabuny urzędników, ale nie wiadomo do końca, kto czym się zajmuje.

Niewiarygodne.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: