edgier25

WordPress – Wiadomości

Eksperci o opętaniu i egzorcyzmach. „To przejęcie człowieka przez moc zła”.

Posted by edgier25 w dniu 29 października 2012


Prawdziwi egzorcyści nie robią sobie reklamy – twierdzi w „Tygodniku Powszechnym” ks. Jacek Prusak. Jezuita wraz z ks. Jarosławem Naliwajką i Arturem Sporniakiem rozmawiają o tym, czym jest opętanie, jak je rozpoznać i co tak bardzo fascynuje w źle kulturę masową.

Czym właściwie jest opętanie? – Jest przejęciem osobowości czy człowieka przez jakąś moc; moc zła, a nawet Zła. Odpowiedź wydaje się prosta i jasna na gruncie doświadczenia duchowego. Ale poza tym doświadczeniem możliwe są różne interpretacje, które powodują, że odpowiedź staje się coraz bardziej mglista – wyjaśnia ks. Jarosław Naliwajko ekspert archidiecezji krakowskiej, do którego trafiają osoby szukające kontaktu z egzorcystą, psychoterapeuta.

– Z jednej strony jest to utrata kontroli nad sobą, z drugiej – jest to stan cierpienia przeżywany jako odłączenie od Boga. Oprócz aspektu moralnego, opętanie musi mieć przejaw fizycznego wtargnięcia czegoś obcego w człowieka. Właśnie ten drugi przejaw głównie interesuje kulturę masową – dodaje ks. Jacek Prusak, psychoterapeuta i konsultant w klinice psychiatrii CM UJ.

Ks. Naliwajko zdradza także, w jaki sposób diagnozuje konieczność przeprowadzenia egzorcyzmów.

– Najpierw poznaję historię życia osoby, która do mnie trafia. Próbuję rozeznać, na ile ta osoba poprzez wybory życiowe steruje ku złu. Po drugie, staram się rozeznać, czy cierpienie, z którym przychodzi osoba, daje się wyjaśnić w kategoriach psychopatologicznych.

Ekspert przyznaje, że nigdy nie odmawia kontaktu z egzorcystą, gdy ktoś się tego domaga. Jeśli jednak zauważa psychopatologię, a nie objawy duchowe, stara się odsyłać do lekarza. Choć – jak podkreśla – symptomy chorobowe nie wykluczają opętania.

Ks. Prusak wymienia natomiast trzy warunki, które muszą zaistnieć, by można było mówić o opętaniu. To „rozdwojenie osobowości, tzw. zjawiska paranormalne oraz cechy zjawisk, które wydają się odmienne od stwierdzonych naukowo lub sprzeczne z nimi”

– Nie jestem egzorcystą. Nie mam jednak jakiegoś zestawu precyzyjnych naturalistycznych kryteriów. Kieruję się doświadczeniem i intuicją – dodaje ks. Naliwajko.

Według wstępu do rytuału egzorcyzmu, „o opętaniu przez diabła świadczą następujące objawy: ktoś wypowiada wiele słów w nieznanym sobie języku albo też nie rozumie mówiącego; wyjawia sprawy dalekie i ukryte; wykazuje siły nieproporcjonalne do wieku lub przekraczające naturalne możliwości”. Księża podkreślają jednak, że wszystkie te objawy występują rzadko w komplecie i wyraźnej postaci.

Księża byli pytani także, czy osoba opętana, która popełni samobójstwo jest automatycznie potępiona. -Kościół o nikim nie wypowiada się, że jest potępiony. Nie mamy ani prawa, ani danych, by móc o kimkolwiek w ten sposób wyrokować – odpowiada ks. Naliwajko.

Zdaniem ks. Prusaka dużym problemem jest także brak równowagi między samonapędzającym się lękiem przed zagrożeniami duchowymi a banalizacją tych realnych. – Kultura masowa (…) fascynuje się złem, zamiast się go wyrzeka. Prawdziwi egzorcyści nie robią sobie reklamy – podsumowuje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: