edgier25

WordPress – Wiadomości

GMO – POLSKA. 8 listopada Sejm przegłosował ustawę, która dopuszcza stosowanie nasion modyfikowanych genetycznie. Przeciwnicy GMO nie mają wątpliwości: ustawa przeszła cichaczem, a Polacy nie mają pojęcia o tym, co się właściwie zdarzyło i jak negatywny wpływ będzie to miało na ich życie i zdrowie.

Posted by edgier25 w dniu 22 listopada 2012


WSZELKIEJ MAŚCI ŻARCIE PRODUKOWANE NA BAZIE GMO POWINNO ZAWIERAĆ OSTRZEŻENIE NA PRODUKTACH, A TAK NIE JEST DLACZEGO?

PO JAKĄ CHOLERĘ PRZEPROWADZANE SĄ WYBORY W POLSCE ????

PO TO ABY ŻADENJ CHUJ NIE SŁUCHAŁ NARODU…… TO NIE JEST DEMOKRACJA 

– Ustawa jakże ważna dla wszystkich Polaków przeszła w Sejmie praktycznie bez żadnego rozgłosu w mediach – czytamy w informacji krążącej po Facebooku, która tylko z pierwotnego źródła została udostępniona przez prawie 20 tys. użytkowników portalu. To i tak tylko liczba osób, które zrobiły to korzystając z jednego źródła:

Nie wiadomo, ilu użytkowników udostępniało je np. od swoich znajomych. Część przeciwników GMO uważa, że zbyt mało informacji nt. nowej ustawy o nasiennictwie to zamierzone działanie mediów. Według niektórych to m.in. ze sprowadzenia do Polski pierwszego dreamlinera przyćmiły w mediach ustawę.

Zdaniem Doroty Niedzieli z PO, przewodniczącej podkomisji, która opracowała ustawę, politycy zajmujący się GMO mają trudne zadanie. – Ja z organizacjami zielonymi nie wygram, bo nie mam ani takich instrumentów jak oni, ani tak nośnych haseł – wyjaśnia.

Wg niej problem polega na tym, że na hasła przeciwników GMO musi odpowiedzieć „długim wywodem”. – Jednym zdaniem się tego nie da odrzucić. Jeśli rzucę „To nieprawda” i ktoś mnie złapie na jakimś skrócie, to padną kolejne zarzuty – przekonuje.

Dodaje, że zarzuty są o tyle zaskakujące, że na posiedzenia podkomisji byli zaproszeni przedstawiciele środowisk anty-GMO, m.in. Greenpeace. – Rozmowy były burzliwe, ale dlatego, że dotyczyły ważnych kwestii – mówi Niedziela.

Żywność bez oznaczeń? „Bajka.

Poza tym ustawa dotyczy nasion”

A jakie konkretnie zarzuty krążą w internecie? Politycy oskarżani są m.in. o przeoczenie w tworzeniu prawa, którego konsekwencją będzie brak oznaczeń na nasionach zmodyfikowanych genetycznie. – Nie będziemy wiedzieć, czy kupowana żywność jest GMO, czy też nie – czytamy w oświadczeniu krążącym na FB. Podobne informacje pojawiają się również w komentarzach przyartykułowych i we wpisach na Facebooku.

Niedziela nie ma wątpliwości, że ten zarzut jest kompletnie nietrafiony. Zaznacza, że nasionakukurydzy, ziemniaków i soi (bo tylko takie znajdują się w rejestrze nasion europejskich, a właśnie ten rejestr dopuszcza ustawa) na pewno będą miały odpowiednie oznaczenia. – Te nasiona podlegają bardzo ścisłym, rygorystycznym, unijnym regulacjom. Obowiązkiem jest bardzo wyraźne oznakowanie, że odmiana jest GMO – wyjaśnia Niedziela.

Dodaje, że nie można tutaj w ogóle również mówić o żywności, gdyż ustawa dotyczy wyłącznie nasion, a każda inna terminologia jest przekłamaniem. – Podstawowym problemem jest pomieszanie pojęć – mówi i dodaje, że czym innym jest GMO w żywności, GMO w medycynie i GMO wprowadzane do środowiska, czyli nasiona.

Opozycja parlamentarna, jak i przeciwnicy GMO, zarzucają Sejmowi również zbyt duży pośpiech przy pracach nad ustawą. – Gdyby śledzić prace komisji, to widać niesamowity pęd, by tę ustawę wdrożyć – mówi Anna Bednarek z Polski Wolnej od GMO. Dorota Niedziela przyznaje, że wszystko odbywało się w szybkim tempie. – To prawda, chcemy ją w końcu zrobić, bo dostajemy cały czas prośby z Izby Nasiennictwa, żeby ją wreszcie zrobić – mówi.

Obawy internautów: „To nas pozabija”

„Wystarczy pokojarzyć fakty, aby odkryć, jak komuś bardzo zależy na wykończeniu populacji”, „W wielu krajach europejskich nie wprowadzono tej ludobójczej ustawy”, „To nas pozabija” – czytamy w komentarzach internautów nt. ustawy.

Nieliczni zwolennicy GMO udzielający się na forach nazywani są „sługusami koncernów”. – Jeśli nie będziemy protestować, to nie tylko nasze ciała, ale cały ekosystem zostanie zniszczony – pisze jeden z użytkowników serwisu YouTube pod filmem, na którym wypowiada się przeciwnik nasion genetycznie modyfikowanych.

– Wydali na Naród kolejny raz wyrok śmierci – pisze użytkownik „Thegadfly2”. Wtóruje mu inny komentujący, który pisze, że to „świństwo stanowi śmiertelne zagrożenie”. – Ci którzy chcą stworzyć światowy rząd, chcą depopulacji – dodaje.

– Nie posądzam środowiska anty-GMO o brak wiedzy. Jeśli rozmawia się z nimi merytorycznie, to wiedzą, że ta ustawa jest odpowiedzią na ich oczekiwania – podsumowuje Niedziela.

Wielokrotnie podkreśla, że rozumie ich obawy: – Musimy zachować podstawowe zaufanie do siebie. Mam zapewnienia, że prezydent będzie tego pilnował – przekonuje. 

 

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12897291,Teorie_spiskowe_wokol_ustawy_o_nasionach_GMO___Wydali.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: