edgier25

WordPress – Wiadomości

NA TYM BLOGU WSPIERAMY ONR W POLSCE !!

Posted by edgier25 w dniu 30 grudnia 2012


SALUT RZYMSKI dla ONR !!!

MWsdziekan283

Wielu osobom pozdrowienie Salutu Rzymskiego kojarzy się z gestem hitlerowskim. Historia ręki uniesionej ku górze, na rzecz pozdrowienia sięga jednak już czasów starożytnego Rzymu.

Obywatele rzymscy unosili prawą dłoń i wołali do siebie Ave! (czyli bądź pozdrowiony).  Stosowanie tego gestu miało  najprawdopodobniej świadczyć o pokojowych zamiarach osoby wyciągającej dłoń i być dowode na to, że nie ma się broni. Inna wersja mówi natomiast, że był to hołd bogu słońcu.

Po upadku Rzymu symbolika ta została zapomniana.

ODRODZENIE PO I WOJNIE ŚWIATOWEJ

Po zakończeniu I wojny światowej wybitny włoski poeta Gabriele D’Annunzio ponownie nawiązał do  Saluto Romano w swoich dziełach. Gest ten szybko  został przyjęty przez włoskich faszystów  za sprawą przyjaźniącego się z pisarzem Benita Mussoliniego.

Salut Rzymski stał się popularny także wśród ruchów narodowych z innych państw. Także w Polsce.

Nie jest historyczną tajemnicą, że wyciągniętą prawą dłonią z okrzykiem Czołem Wielkiej Polsce! lub samym Czołem! pozdrawiali się przedwojenni polscy narodowcy już w latach dwudziestych. Oglądając film z uroczystości pogrzebowych Romana Dmowskiego ze stycznia 1939 r. widać wyraźnie las uniesionych prawych dłoni nad trumną zmarłego, w tym także osób duchownych. Rzymski salut jako swoje pozdrowienie przyjęli także żydowscy rewizjoniści z Nowej Organizacji Syjonistycznej i jej młodzieżowa formacja Brith Trummpeldor potocznie zwanej Beitar, którzy umundurowani w brązowe koszule pozdrawiali swojego przywódcę Włodzimierza Żabotyńskiego przez uniesienie prawicy z okrzykiem Tel Haj!. Niecały rok po wybuchu II wojny światowej, gdzie w okupowanej przez Niemców Polsce trwało prześladowanie i początki masowej eksterminacji Polaków i Żydów – w Nowym Yorku kilkadziesiąt tysięcy syjonistów-rewizjonistów podczas pogrzebu Żabotyńskiego złożyło ostatni salut swojemu wodzowi. Dziś podobnym gestem pozdrawiają się m.in. fundamentaliści islamscy – pisze w wywiadzie dla naszego portalu Kujawsko-Pomorska Brygada ONR  (,,Życie i Śmierć dla Narodu” 29 grudnia 2011).

Salut Rzymski był również popularny wśród organizacji ,,Sokół” i harcerzy.  W  międzywojennej Polsce kibiców pozdrawiali nim piłkarze Wisły Kraków.

NAZIZM

Gest Salutu Rzymskiego zapożyczyli także niemieccy naziści związani z Adolfem Hitlerem. Tej odmianie Salutu Rzymskiego towarzyszyły także okrzyki ku czci nazistowskiego  dyktatora. Symbol ten stał się w przyszłości symbolem nazizmu, stąd też wywołuje dzisiaj takie kontrowersje.

Dzisiejszy polscy narodowcy tłumaczą jednak, że Polska odmiana Salutu Rzymskiego różni się od tej wykonywanej przez faszystów innym sposobem odbijania dłoni i faktem trzymania luźno palców. Ponadto narodowcy przypominają, że  w ten sposób witały się osoby, które walczyły z hitlerowskim okupantem.

Nie jesteśmy faszystami, ani hitlerowcami, przede wszystkim dlatego, że jesteśmy ruchem czysto polskim, nie potrzebujemy obcych wzorów. Nie uważamy się za faszystów ani za hitlerowców również dlatego, że oba te ruchy mają wiele wad, a nawet grzechów, którymi obarczać się nie chcemy. Nie są to wzory, które chcielibyśmy naśladować – pisał w swojej książce z 1938 roku Jan Mosdorf, jeden z wybitniejszych działaczy polskiego ruchu narodowego, który  w 1943 roku został rozstrzelany jako więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, za pomoc niesioną Żydom.

LOGO EDGIER25.WORDPRESS.COM

LOGO MIZIAFORUM.WORDPRESS.COM

Reklamy

Komentarzy 6 to “NA TYM BLOGU WSPIERAMY ONR W POLSCE !!”

 1. edgier25 said

  Polubienie

 2. edgier25 said

  Marian Kowalski przemówienie Marsz Niepodległości 2012 Warszawa

  Polubienie

 3. shuang said

  „Polska nie zwycięży bronią, ale modlitwą, pokutą, wielką miłością bliźniego i różańcem.”
  Kardynał A. Hlond
  Ciekawe ile osób w to wierzy?

  Polubienie

  • edgier25 said

   Tu święty Boże nie pomorze …… KTO MIECZEM WOJUJE OD MIECZA POLEGNIE !!!!
   I TO JEST GŁOS BOGA POD KTÓRYM SIĘ UGNĄ MOCARZE TEGO ŚWIATA. UMIŁOWANIE BOGA PRZEZ WALKĘ ZE ZŁEM

   Polubienie

   • shuang said

    Ciekawe…. Z jednej strony „nie pomoże” a z drugiej „GŁOS BOGA POD KTÓRYM SIĘ UGNĄ MOCARZE TEGO ŚWIATA”. To w końcu jak?
    Swoją drogą „święty Boże” oznacza WSZECHMOC. Bóg może wszystko poza jednym: zmuszeniem człowieka by kochał, ponieważ miłość jest nierozerwalnie związana z wolnością wyboru.

    Polubienie

    • edgier25 said

     Takie zasady obowiązują od zawsze ….. Co w tym ciekawego ?
     źródła historyczne dają wyznacznik począwszy od hieroglifów z biblią włącznie bez ograniczeń wyznaniowych .
     KULT BOGÓW ……………….. 🙂
     NAJŚMIESZNIEJSZE JEST TO : GDZIE JEST JAKAŚ WIARA TAM SĄ WOJNY I PRZEMOC.

     Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: