edgier25

WordPress – Wiadomości

ELTANIAN UDERZYŁ W ZIEMIĘ- TAK JUŻ BYŁO ?

Posted by edgier25 w dniu 9 stycznia 2013


Tsunami to nie wszystko. Ta asteroida zasłoniła Słońce

Wielka asteroida, która uderzyła w Ziemię ponad dwa miliony lat temu, była zapalnikiem dla epoki lodowcowej na naszej planecie – uważają australijscy badacze. Ich zdaniem pył, jaki dostał się po uderzeniu Eltanina w Ziemię do atmosfery, dosłownie zasłonił Słońce.

Australijscy badacze uważają, że 2,5 miliona lat temu wielka asteroida, która po uderzeniu w Ziemię wpadła do południowej części Pacyfiku, nie tylko wygenerowała gigantyczną falę tsunami, jak się powszechnie uważa, lecz także pogrążyła świat w epoce lodowcowej.

 Tsunami to nie wszystko. Ta asteroida zasłoniła Słońce

Przysłonięte słońce

Modele, które opracowali naukowcy pod wodzą dyrektora UNSW’s Australia-Pacific Tsunami Research Centre and Natural Hazards Research Laboratory Jamesa Goffa, pokazały m.in., że gigantyczne uderzenie mogło posłać wielkie ilości pary wodnej, siarki i pyłu aż do stratosfery – warstwy atmosfery leżącej na wysokości 10-55 km nad powierzchnią Ziemi.

– Naszym zdaniem ten materiał mógł „przysłonić” słońce, przez co dramatycznie spadła temperatura na Ziemi. Ponieważ w tym czasie Niebieska Planeta znajdowała się w fazie stopniowego ochładzania się, uderzenie było „zapalnikiem”, przez który nastała epoka lodowcowa  – mówi Goff.

To meteoryt schłodził Ziemię

– Nie ma wątpliwości, ze świat schłodził się się w środkowym i w późnym pliocenie – wtóruje Goffowi należący do zespołu Mike Archer. – My uważamy, że Eltanin mógł przyspieszyć ten proces i wprowadzić Zimię w okres zlodowaceń, które były charakterystyczne dla niej 2,5 mln lat temu – mówi Archer.

Wyniki swoich badań naukowcy opublikowali w piśmie „Journal of Quaternary Science”.

 

 http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje/ciekawostki,49/tsunami-to-nie-wszystko-ta-asteroida-zaslonila-slonce,58661,1,0.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: