edgier25

WordPress – Wiadomości

Haka Grundbaum wyrzuciła polskich kupców z gabinetu.

Posted by edgier25 w dniu 9 stycznia 2013


Kupcy wyrzuceni z gabinetu prezydent. Problem pozostał

– Po co miastu pośrednik, który zarabia na przejściach podziemnych? – pytają kupcy z pasażu w podziemiach obok Dworca Centralnego. Od poniedziałku okupowali gabinet prezydent Warszawy. We wtorek wieczorem zostali wyprowadzeni przez oddział kilkudziesięciu policjantów

Kupcy jeszcze w ratuszu - miniaturaKupcy jeszcze w ratuszu - miniaturaKupcy jeszcze w ratuszu - miniaturaKupcy jeszcze w ratuszu - miniaturaKupcy jeszcze w ratuszu - miniaturaKupcy jeszcze w ratuszu - miniatura

Policja przyjechała ok. 20, równą dobę po tym, jak część protestujących przykuła się łańcuchami do biurka sekretarek Hanny Gronkiewicz-Waltz (Haka Grundbaum). Zrobili to w proteście przeciwko nowym zasadom wynajmu pawilonów w przejściach podziemnych pod Dworcem Centralnym.

– Jesteśmy tu w interesie społecznym. Tu nie chodzi już tylko o czynsz. Mówimy w imieniu małych przedsiębiorstw, ale także mieszkańców Warszawy – tłumaczy Grzegorz Kotulski, jeden z protestujących. – Po co miastu pośrednik, który zarabia na nas 20 mln rocznie? Chcemy, aby to miasto rozporządzało podziemiami. Wtedy, nawet jeżeli musielibyśmy płacić dużo, to przynajmniej ze świadomością, że pieniądze zostają w kasie miejskiej.Pośrednik, o którym mówił, to prywatna spółka Warszawskie Przejścia Podziemne. To ona wynajmuje kupcom 150 pawilonów w przejściu pod dworcem. Pasażem w podziemiach zarządza od 20 lat na mocy umowy z Zarządem Dróg Miejskich. W czerwcu spółka dostała zgodę ZDM-u na przedłużenie umowy o kolejne trzy lata. Bez przetargu, w trybie zgody na zajęcie pasa drogowego, czyli takim, jaki używany jest, gdy ktoś obok ulicy chce postawić baner lub kiosk (szerzej o kontrowersjach związanych z tą procedurą piszemy na s. 2). Przy przedłużeniu umowy miasto zażądało od WPP kilkumilionowej opłaty łącznej za trzy lata, a spółka podniosła czynsze za pawilony nawet o 400 proc. Niektórzy z kupców zrezygnowali wówczas z działalności. Najemcy z 44 pawilonów postanowili walczyć, nie godząc się na nowe warunki. Liczyli na to, że tym razem ZDM będzie bezpośrednio z nimi negocjować zasady wynajmu.

Dwudniowa okupacja

Kilkunastu kupców zjawiło się w ratuszu w poniedziałek po południu, domagając się rozmowy z prezydent albo którymś z jej zastępców. Stwierdzili, że zostają w prezydenckim sekretariacie, gdy okazało się, że rozmowy ich kolegów z szefową ZDM Grażyną Lendzion i przedstawicielami spółki WPP zakończyły się fiaskiem. Przedstawiciele ratusza zaproponowali im spotkanie z wiceprezydentem Wojciechowiczem na wtorek. Kilku kupców, nie wierząc w te zapewnienia, przypięło się łańcuchami do biurka w sekretariacie. Mieli białe koszulki z napisami „Media pomóżcie”, „Chcemy rozmawiać z prezydentem”, „Profesor prawa łamie prawo”. Rozwiesili duży transparent: „Wykryliśmy przekręt – mamy problem”.

– Będziemy koczować, aż nasze postulaty zostaną spełnione – mówił jeden z kupców.

Po zapewnieniach straży miejskiej, że nie będą usuwani siłą, jeszcze w poniedziałek wieczorem zdjęli łańcuchy. Kilkoro kupców spędziło noc w gabinecie, pozostałe osoby – wśród nich Małgorzata Gosiewska, posłanka PiS – na korytarzu. We wtorek do kupców dołączyło jeszcze trzech posłów PiS: Przemysław Wipler, Artur Górski i Adam Kwiatkowski. Przynieśli kanapki i gorące napoje. Otuchy dodawał im także działacz z innego politycznego bieguna – lewicowiec Piotr Ikonowicz. – Jeżeli tak spokojni ludzie decydują się na tak radykalny krok, to bardzo źle to świadczy o poziomie dialogu społecznego w stolicy – mówił.

Zaplanowane na wtorek posiedzenie zarządu miasta odbywające się zwyczajowo w gabinecie prezydent zostało przeniesione poza ratusz. Pani prezydent nie pojawiła się cały dzień. Jak to przedstawił rzecznik Bartosz Milczarczyk, miała „mnóstwo zajęć na zewnątrz”.

Rzecznik w rozmowie z kupcami poinformował, że spotkanie z Wojciechowiczem może się odbyć, ale tylko w siedzibie ZDM. – I to pod warunkiem, że opuszczą państwo ratusz – zaznaczył.

Koczują przy Dworcu Centralnym

Kupcy się nie zgodzili. – W ZDM byliśmy wielokrotnie. Nie mamy zamiaru kolejny raz słuchać ich kłamstw – odpowiadali. I nadal żądali rozmowy z władzami miasta. Urzędnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz nie chcieli jednak negocjacji pod przymusem i wezwali policję, która wyprowadziła kupców

Dlaczego spółka WPP tak drastycznie podniosła im czynsze? Firma tłumaczy, że zrobiła to, bo zbiera pieniądze na inwestycje zmierzające „do pozytywnej zmiany wizerunku pasażu handlowego i dostosowanie go do nowoczesnych standardów wyznaczonych między innymi przez modernizację Dworca Centralnego, a także Galerię Handlową Złote Tarasy”. Twierdzi, że zamierza przebudować małe lokale na większe, by przyciągnąć bardziej atrakcyjne sklepy. Nowe umowy – jak informuje spółka – podpisało 100 najemców. Według WPP bezumownie zajmowane jest ok. 15 proc. powierzchni do wynajęcia. Część lokali, których najemcy nie przyjęli nowych stawek, została zamknięta sztabami przez WPP, ciągle znajduje się w nich towar najemców. Do dziś w siedmiu pawilonach koczują najemcy. Obawiają się, że gdyby wyszli, ich lokale zostałyby przed nimi zamknięte. W czwartek ekipa wysłana przez WPP odcięła gipsową ścianą dojście do jednego z pawilonów. W środku znajdują się trzy osoby. Mogą wyjść, ale nie będą mogli wrócić.

 

WSTĄP DO ONR I ZADBAJ O POLSKĘ !

MWsdziekan283

edgier25

Komentarze 2 to “Haka Grundbaum wyrzuciła polskich kupców z gabinetu.”

 1. Norbert Trokki said

  Obserwuje te kary-godna farse „prawa” przeciw podatnikom, policji przeciw poszkodowanym i rzadzacych krajem politykow przeciw wyborcom od wielu miesiecy i wierzyc nie chce, ze sprawa nie dzieje sie gdzies tam w kontrolowanej przez dyktatora bananowej republice ale w centrum cywilizowanej (zdawac by sie moglo) Europy!
  Jesli komus z czytelnikow wydaje sie jeszcze, ze zyje w demokratycznej Polsce proponuje zimny prysznic i male studia przyczyn i skutkow tej wcale nie zawilej sprawy.
  Pozwolmy teraz przegrac kupcom walczacym o ludzkie traktowanie a WPP-podobne firmy i bezkompromisowi politycy dobiora sie i do Waszych praw czy interesow…tylko nieco pozniej.
  To nie jest tylko walka przeciwko zlodziejskim czynszom (!) ale akcja przeciw korupcji urzednikow, politykow i policji.

  Polubienie

  • edgier25 said

   Witam.
   Masz absolutną rację z tym ,że w artykule podałem nazwisko Haka Grundbaum nie bez kozery. Jak zapewne nie wszyscy wiedzą w Polsce o rządzących i ich pochodzeniu. To są syjonistyczne ugrupowania , które przejęły władzę w kraju mówiąc ściślej wilki w owczych skórach …. wiadomo nie od dziś ,że szemrana klika syjonistyczna gwałci nasze prawa ustanawiając nowe pod siebie – zniszczyli naszą gospodarkę rolniczą , przemysłową no i jak widać niszczą handel.
   Dziwi mnie natomiast postawa POLAKÓW zasiadających w sądach , w komendach itd. i ich beznadziejna , a właściwie brak inicjatywy NARODOWO-POLSKIEJ . Poniżej przykład idiotycznego działania….

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: