edgier25

WordPress – Wiadomości

3 DNI W STRACHU – Wysp Salomona od 4,5 – 7,1 s.Richtera

Posted by edgier25 w dniu 8 lutego 2013


TO JEST JUŻ 3 DZIEŃ , GDZIE MISZKAŃCY  WYSPY  Nendo SĄ ROZDZIERANI PRZEZ TRZĘSIENIA . TO DZISIEJSZE MA MIEJSCE ZALEDWIE 10 KM. OD LINII BRZEGOWEJ ZE SKALĄ 7,1 

700 rodzin zostało bez dachu nad głową po przejściu tsunami przez Wyspy Salomona. Wywołało je silne trzęsienie ziemi z epicentrum na Pacyfiku, w pobliżu archipelagu.

 Gigantyczne tsunami uderzyło w święta. W Azji wspominają zabitych

Do trzęsienia doszło w środę około godz. 1 w nocy czasu polskiego w pobliżu wyspy Santa Cruz w archipelagu Wysp Salomona. Jego epicentrum znajdowało się około 340 km na wschód od miejscowości Kirakira na wyspie Makira w archipelagu Wysp Salomona – podało znajdujące się na Hawajach Centrum ostrzegania o tsunami na Pacyfiku.

Tsunami pół kilometra w głąb ladu

MWsdziekan315 2013-02-08, 16_18_48

Wstrząsy wywołały falę wysokości ok. 1-1,5 metra, która przeszła przez prowincję Temotu na Wyspach Salomona i sięgnęła ok. 500 metrów w głąb lądu. W wyniku trzęsienie ziemi co najmniej 5 osób straciło życie – podały miejscowe władze.

 Jak informują świadkowie fala, jaka dotarła do Wysp Salomona, wyglądała raczej jak seria przypływów niż tsunami. Mieszkańcy wyspy po ogłoszeniu alarmu schronili się na wyżej położonych terenach. Wzdłuż wybrzeża uszkodzonych zostało wiele domów.

– Mieliśmy małe fale, które odpływały i znów wracały. Fale dotarły, aż do terminalu lotniska – relacjonował Luke Taula, urzędnik ds. rybołówstwa z wysp Santa Cruz.

– Naszym głównym zmartwieniem jest obecnie ponowne otwarcie lotnisk, by dostarczyć pomoc – dodał przedstawiciel władz Robert Iroga. Zginęło pięć osób, a kilka uważa się za zaginione.

Rozległy archipelag

Wyspy Salomona to archipelag około 200 wysp w większości należących do państwa o tej samej nazwie. Zamieszkany przez 552 tys. ludzi archipelag położony jest w tzw. pierścieniu ognia Pacyfiku – strefie wykazującej wyjątkową aktywność sejsmiczną.

W kwietniu 2007 roku w wyniku trzęsienia ziemi o sile 8 w skali Richtera zginęło tam ponad 50 osób. W styczniu 2010 roku następujące po sobie wstrząsy o sile 7,2 i 6,5 w skali Richtera zniszczyły w regionie co najmniej 500 domów.

Tak rozległego i potężnego trzęsienia ziemi jeszcze nie notowano ostatnimi czasy …….

MWsdziekan314 2013-02-08, 16_16_04

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: