edgier25

WordPress – Wiadomości

TAJEMNICE ZIEMI – Oko Sahary

Posted by edgier25 w dniu 22 lutego 2013


W zachodniej części największej pustyni na Ziemi znajduje się tajemnicza struktura, której pochodzenia naukowcy wciąż jeszcze nie są pewni. Pojawiają się głosy, że może ona stanowić mityczną Atlantydę.

Fot. NASA

Kalb ar-Riszat, znana również jako „Oko Sahary” lub „Oko Afryki”, jest okrągłą geologiczną strukturą o ponad 45-kilometrowej średnicy. Niezwykły obiekt znajduje się na Saharze w Mauretanii, około 25 km na północny wschód od miasta Wadan.

Po raz pierwszy zauważyli ją astronauci na początku ery lotów kosmicznych. Dziś jest jedną z najczęściej fotografowanych przez nich obiektów, bo to właśnie z kosmosu wygląda najpiękniej.

Ostatnio świat obiegło zdjęcie zrobione przez Chrisa Hadfielda, kanadyjskiego astronautę przebywającego na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmiczne. Fotografia zrobiła prawdziwą furorę.

Od momentu zauważenia niezwykłej formacji naukowcy zastanawiali się, w jaki sposób pojawiła się ona na powierzchni pustyni. Początkowo twierdzili, że krater powstał w wyniku uderzenia ogromnej asteroidy, ale badania chemiczne nie wykazały śladów skał pochodzących z kosmosu.

Pojawiały się również głosy, że jest pozostałością po wybuchu wulkanu, ale tu również przypuszczenia okazały się błędne. Przyległe skały nie mają struktury zbliżonej do prawdziwych wygasłych lub wciąż aktywnych wulkanów. Naukowcy stwierdzili również, że jest zbyt symetryczna i nie są pewni co do procesu jej powstania.

 

Jak zwykle w przypadku niewyjaśnionych zjawisk, pojawiły się głosy o jego nadwyczjności. Istnieje grupa ludzi, która twierdzi, że mamy do czynienia z zaginioną Atlantydą, opisywaną przez Platona. Mityczna kraina, która od wieków jest obiektem fascynacji i nieustannych poszukiwań badaczy z całego świata, miałaby znajdować się właśnie w tym miejscu.

W dziele zatytułowanym „Timajos” dowiadujemy się m.in., że była to ogromna wyspa, większa od Libii i Azji razem wziętych. Znajdowała się za Słupami Heraklesa. Mityczne królestwo władało okolicznymi krainami i dążyło do dalszych podbojów. Zostało jednak powstrzymane przez walecznych przodków Ateńczyków. Jego kres nastąpił niespodziewanie, przyszły ogromne trzęsienia ziemi i potopy, a wyspazanurzyła się pod powierzchnię morza i zniknęła. Miało się to zdarzyć w IX tysiącleciu p.n.e.

Według starożytnego myśliciela kraina była podzielona na koncentryczne kręgi ziemi i wody, ale bariera błotna uniemożliwiała podróżnikom żeglowanie do oceanu. I to jest właśnie argument, który ma potwierdzić istnienie Atlantydy w tym właśnie miejscu.

Aby odkryć wszystkie jej tajemnice potrzebne są jednak dalsze badania. Niestety obszar na którym się znajduje, czyli zachodnie rubieże Sahary, tylko te zadanie utrudniają.

(MT)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: