edgier25

WordPress – Wiadomości

Juncker ostrzega przed wojną w Europie//42 proc. Austriaków dostrzega pozytywne aspekty rządów Hitlera

Posted by edgier25 w dniu 10 marca 2013


Kto sądzi,że sprawa wojny i pokoju nie jest obecnie aktualna może się wielce pomylić – wyjaśnił premier Luksemburga Jean- Claude Juncker w wywiadzie dla „Spiegla”.

Dostrzega zastanawiające paralele pomiędzy sytuacją sprzed stu laty a obecną. Pierwsze oznaki zaostrzenia sytuacji nastąpiły w czasie kampanii wyborczej w Grecji oraz we Włoszech. „Nastąpił nagły wybuch resentymentów o których sadzone,że dawno już uległy zapomnieniu „- tłumaczy były szef Eurogrupy. Przypomniał, że w 1913 roku wszystkim wydawało się także, iż perspektywa wojny jest jest nie tyle bardzo odległa ale i niemożliwa. Ostrzega więc przed dalszym pogarszaniem się atmosfery politycznej w EU w niezwykle trudnych czasach.

Juncker oświadczył także, że nie ma najmniejszego zamiaru starać się stanowisko przewodniczącego UE po Hermanie van Rompuy’u. Przypomniał, że miałby szanse starać się o to stanowisko w 2009 roku lecz wtedy przeciwko niemu opowiedzieli się prezydent  Nicolas Sarkozy oraz kanclerz Angela Merkel. Zamierza ją jednak mocno wspierać w czasie kampanii wyborczej w Niemczech. -Proszono mnie o to i zgodziłem się – powiedział Juncker.

42 proc. Austriaków dostrzega pozytywne aspekty rządów Hitlera

42 proc. Austriaków jest zdania, że nie wszystko za czasów Hitlera było złe; 57 proc. jest przeciwnego zdania – wynika z sondażu opublikowanego w dzienniku „Der Standard”. Większość ankietowanych uważa, że naziści mieliby dziś szanse w wyborach.

Adolf Hitler, fot AFP

Możliwość przejęcia władzy w dzisiejszej Austrii przez nazistów, w przypadku zniesienia zakazu działalności takiej partii, dostrzega 54 proc. uczestników sondażu. Jak pisze „Der Standard”, głównie młodzi i dobrze wykształceni obywatele Austrii wskazują na takie niebezpieczeństwo, natomiast zwolennicy partii populistycznych bagatelizują ten problem.

Obowiązujący obecnie zakaz działalności partii nazistowskiej 37 proc. Austriaków uważa za zbyt łagodny, 50 proc. za wystarczający, a 13 proc. za zbyt surowy.

Z ankiety przeprowadzonej przez Market-Institut z Linzu wynika, że 61 proc. mieszkańców Austrii chętnie widziałoby na czele państwa „silnego człowieka”. Takiego zdania są przede wszystkim ludzie starsi. Jedynie zwolennicy partii Zieloni w zdecydowanej większości są przeciwni takiej opcji.

Odnosząc się do aneksji Austrii przez hitlerowską III Rzeszę 75 lat temu, 53 proc. pytanych wyraziło pogląd, że odbyło się to dobrowolnie, natomiast 46 proc. uważa, że Austria była ofiarą zaborczej polityki Hitlera.

Zdecydowana większość (61 proc.) ocenia, że Austriacy w wystarczającym stopniu rozliczyli się z nazistowskiej przeszłości, 39 proc. dostrzega jeszcze braki w tej dziedzinie. Mieszkańcy Austrii podzieleni są w kwestii zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne: 57 proc. uważa, że ofiarom wypłacono wystarczające odszkodowania, 42 proc. nie podziela tej oceny.

Tylko 15 proc. twierdzi, że zbrojny opór przeciwko Hitlerowi w 1938 roku miałby sens. Zdaniem 42 proc. pytanych opór pogorszyłby tylko sytuację kraju.

Po upadku monarchii austro-węgierskiej po I wojnie światowej zwycięskie mocarstwa zakazały powstałej wówczas Republice Austrii połączenia z Niemcami. Łamiąc ten zakaz, w nocy z 11 na 12 marca 1938 roku niemieckie wojsko wkroczyło na terytorium Austrii, dokonują aneksji kraju. Austriacki kanclerz Kurt Schuschnigg podał się wraz z rządem do dymisji, zastąpił go nazista Arthur Seyss-Inquart. Dzień później Hitler ogłosił przyłączenie Austrii do Rzeszy Niemieckiej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: