edgier25

WordPress – Wiadomości

Nagły kres cywilizacji? nie pozostaje nam nic innego niż modlitwa – szef NASA, Charles Bolden.

Posted by edgier25 w dniu 20 marca 2013


„Módlcie się”. Szef NASA o asteroidach wokół Ziemi

Jeśli w stronę Ziemi leci niezidentyfikowana asteroida, nie pozostaje nam nic innego niż modlitwa – przekonuje szef NASA, Charles Bolden. Według amerykańskich ekspertów żyjemy w bardzo aktywnym Układzie Słonecznym, którego ciała niebieskie mogą zniszczyć naszą cywilizację, jeśli w porę nie zostaną odkryte. Czy powinniśmy się bać?

Amerykańska Izba Reprezentantów spotkała się we wtorek z ekspertami ds. bezpieczeństwa narodowego i kosmonautyki w sprawie ewentualnego zagrożenia USA ze strony ciał niebieskich.

 

To, co czyni z 2012 DA14 obiektem wyjątkowy, to przejście tuż obok Ziemi. 15 lutego, dokładnie o godzinie 20.25 naszego czasu planetoida znalazła się 34 100 km od centrum naszej planety i 27 tys. km od jej powierzchni. To odległość mniejsza niż ta, na której znajdują się m.in. satelity pogodowe.

Bez wątpienia był to najbliższy przelot planetoidy od l. 90. XX w., czyli od czasu kiedy astronomowie zaczęli dość regularnie przeczesywać przestrzeń kosmiczną w poszukiwaniu tego typu obiektów.

Zjazd był odpowiedzią na lutowe wydarzenia, które wstrząsnęły całym światem. Przypomnijmy, chodzi o eksplozję meteoru nad Uralem 15 lutego, w wyniku czego 1,5 tysiąca osób zostało rannych, a straty sięgnęły 1 mld rubli.

RAPORT SPECJALNY: DESZCZ METEORYTÓW NAD URALEM

Tego samego dnia miał miejsce również rekordowo bliski Ziemi przelot asteroidy. Znajdowała się bliżej naszej planety, niż latające po robicie satelity.


– Te zdarzenia są dowodem na to, że żyjemy w aktywnym Układzie Słonecznym z potencjalnie niebezpiecznymi obiektami w naszym sąsiedztwie, które pojawiają się niezwykle blisko z zadziwiającą częstotliwością – powiedział na spotkaniu demokrata z Teksasu, Eddie Bernice Johnson.

– Mieliśmy szczęście, że wydarzenia ostatniego miesiąca były tylko ciekawym przypadkiem, a nie katastrofą – powiedział przewodniczący Komisji Nauki Izby Reprezentantów Lamar Smith, który zwołał spotkanie.

Nagły kres cywilizacji?

NASA dotychczas rozpoznała i codziennie śledzi 95 proc. obiektów latających w pobliżu Ziemi, których średnica jest większa niż 1 km.

– Asteroida tej wielkości lub większa może płożyć kres cywilizacji – powiedział naukowy doradca Białego Domu John Holdren.

Szacunkowo jest jeszcze 10 tys. potencjalnie niebezpiecznych asteroid o średnicy ok. 50 metrów, które mogą wywołać spore zniszczenia w infrastrukturze. NASA poznała na razie tylko 10 proc. z nich.

– Na nasze szczęście obiekty tej wielkości bombardują Ziemię średnio co tysiąc lat – dodaje Holdren.

„Módlcie się”

– Z informacji, którymi dysponujemy, wiadomo tylko tyle, że nie ma na razie asteroidy zagrażającej populacji USA. Gdyby nagle okazało się, że jakaś może dotrzeć do Ziemi w ciągu trzech tygodni, módlcie się – powiedział na spotkaniu szef NASA Charles Bolden.

Mimo wieloletnich prac amerykańskiej agencji kosmicznej nad zmianami kierunku potencjalnie niebezpiecznych asteroid tak, by nie uderzyły w Ziemię, skutecznej metody na ich pozbycie się na razie nie znaleziono.

– Szanse, że obiekt bliski Ziemi spowoduje wkrótce ogromne straty i zniszczenia infrastruktury są bardzo małe, ale potencjalne konsekwencje takiego zdarzenia są na tyle duże, że musimy brać to na poważnie – podsumował spotkanie w Izbie Reprezentantów Holderen.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: