edgier25

WordPress – Wiadomości

Noblista ostrzega Polskę – „To będzie pułapka”

Posted by edgier25 w dniu 27 marca 2013


Wejście Polski do strefy euro może skończyć się fatalnie – przestrzega w „New York Timesie” Paul Krugman, noblista w dziedzinie ekonomii z 2008 roku.

Paul Krugman daje przykłady na to, że dzięki złotówce Polskaz lepszym rezultatem radzi sobie z kryzysem.

 

FalseEuro

W przeciwieństwie do Portugalii, Cypru, Grecji i Hiszpanii, polskirząd ma w rękach instrumenty, które pozwalają lepiej reagować na sytuację gospodarczą. Noblista wyjaśnia, że w momencie wybuchu kryzysu Warszawa mogła skorygować szybko realny kurs złotego i ochronić swoją gospodarkę. – Chociażwzrost gospodarczy Polski nieco spowolnił na skutek cięć budżetowych, to na tle innych państw europejskich Polska uniknęła gospodarczego horroru – napisał Krugman. Na dowód swoich teorii publikuje wykresy kursu złotego do euro i wykres zmian PKB Polski i strefy euro w latach 2008-2013.

Jego zdaniem pomysł, by po takich doświadczeniach nadal snuć wizję wstąpienia do strefy euro jest co najmniej nierozważny. Przykłady kilku europejskich państw pokazują, że gdy dochodzi do kryzysu, kraje strefy euro znajdują się w pułapce. Krugman kończy artykuł stwierdzeniem, że mimo dowodów przemawiających za pozostaniem poza strefą euro, polscy przywódcy polityczni wciąż wierzą, że jeszcze jeden szturm kawalerii wystraszy czołgi.

Paul Krugman to amerykański ekonomista, twórca tzw. nowej geografii ekonomicznej. W swoich badaniach zajmuje się teoriami wyjaśniającymi zjawiska związane z procesem globalizacji. Za opracowanie nowej teorii handlu międzynarodowego w 2008 roku został nagrodzony ekonomiczną Nagrodą Nobla.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: