edgier25

WordPress – Wiadomości

11 września- powtórka ??? „Izwiestija”: Tamerlana szkolili Amerykanie w Gruzji

Posted by edgier25 w dniu 24 kwietnia 2013


Rosyjski dziennik „Izwiestija” twierdzi, że ma dokumenty, które udowadniają, że Tamerlan Carnajew – jeden z dwóch zamachowców z Bostonu – przebywał w Gruzji i był tam szkolony przez Gruzinów i Amerykanów. „Tamerlan Carnajew nigdy nie był w Gruzj” – zapewniło w środę Tbilisi.

Dziennik utrzymuje, że ma dokumenty gruzińskiego kontrwywiadu, w tym raport pułkownika Grigorija Czanturii, w którym napisał on do szefa MSW Irakliego Garibaszwilego, że w seminariach organizowanych latem 2012 roku przez Fundację Kaukazu i amerykańską organizację Jamestown uczestniczył Tamerlan Carnajew, jeden z dwóch sprawców zamachu podczas maratonu w Bostonie.

Amerykanie i Gruzini szkoli „dla własnych interesów”

"Izwiestija": Tamerlana szkolili Amerykanie w Gruzji

Według „Izwiestii” Fundacja miała zajmować się werbunkiem mieszkańców Północnego Kaukazu na rzecz interesów USA i Gruzji.

Gruzińskie MSW kategorycznie zaprzeczyło tym doniesieniom, podkreślając, że „Carnajew nigdy nie był w Gruzji”.

„Nie odwiedzał naszego kraju i nie uczestniczył w żadnych seminariach dla młodych mieszkańców Kaukazu” – zaznaczyło ministerstwo. Jego przedstawiciel oświadczył też, że w gruzińskim kontrwywiadzie ani w całym resorcie spraw wewnętrznych w zarządzie głównym departamentu kontrwywiadu nie pracuje żaden płk Grigorij Czanturia.

Szef gruzińskiej Fundacji Kaukazu, prof. Giwi Gambaszydze powiedział „Izwiestiom”, że nie zna Tamerlana Carnajewa i informacje o jego udziale w konferencjach pod egidą jego organizacji są niezgodne z prawdą. Według profesora fundacja w lipcu ubiegłego roku w Achalciche „rzeczywiście zorganizowała doroczną konferencję naukową na temat Kaukazu, lecz wśród jej uczestników nie było Carnajewa”.

Gambaszydze, który od 15 lat stoi na czele komisji ds. współpracy z Kaukazem Gruzińskiej Akademii Nauk, potwierdził, że jego organizacja przeprowadziła jedno wspólne przedsięwzięcie z amerykańską organizacją Jamestown – w 2011 roku konferencję o „ludobójstwie rosyjskiego imperium na Czerkiesach w XIX wieku”.

Bracia Carnajewowie – 26-letni Tamerlan i 19-letni Dżochar – przeprowadzili 16 kwietnia zamach podczas maratonu w Bostonie; zginęły trzy osoby, a ponad 200 zostało rannych. Tamerlan zginął później podczas policyjnej obławy. Dżochara schwytano z piątku na sobotę; został ciężko ranny i przebywa w szpitalu.

Tajemniczy Misza manipulował Tamerlanem? „Ukradł mu umysł”

Amerykańscy śledczy uważają, że zamachowcami z Bostonu kierowały motywy religijne. Rodzina Carnajewów twierdzi, że Tamerlan stał się fanatycznym muzułmaninem pod wpływem tajemniczego Miszy, islamskiego konwertyty.

Przez kilka ostatnich lat Tamerlan Carnajew znajdował się pod bardzo dużym wpływem nowego przyjaciela, który tak pokierował Czeczenem, że ten z niezbyt religijnego człowieka stał się głęboko wierzącym muzułmaninem. O istnieniu tajemniczego Miszy mówią krewni braci Carnajewów.

 

Spotkanie, które zmieniło Tamerlana

Rodzina Tamerlana i Dżochara wyemigrowała z Dagestanu do USA w 2002 r. Chłopcy dorastali w muzułmańskiej rodzinie, ale rzadko chodzili do meczetu, w domu nie dyskutowano też raczej o religii. Sytuacja zmieniła się w 2008 lub 2009 r., gdy Tamerlan spotkał Miszę, nieco starszego, krępego i łysego mężczyznę z farbowaną na czerwono brodą. Mieli się spotykać w meczecie w Bostonie. Z relacji krewnych wynika, że Misza to z pochodzenia Ormianin, który przeszedł na islam.Rodzina twierdzi, że to pod wpływem Miszy Tamerlan porzucił boks i muzykę. Zaczął potępiać wojny w Afganistanie i Iraku. Zagłębił się w stronach internetowych i literaturze szerzących spiskową teorię, że za zamachami 11 września 2001 stoi CIA, a światem rządzą zza kulis Żydzi.

– To było tak, jakby po prostu ukradł mu umysł – mówi wuj Tamerlana, Rusłan Carni, przypominając swoje rozmowy z ojcem zamachowca, zaniepokojonym wpływem Miszy na syna.

Ważniejszy od ojca?

 

Wszyscy kochali Tamerlana. Był najstarszy i pod wieloma względami wzorem dla sióstr i brata. Można było wciąż słyszeć, jak młodszy brat i siostry mówią: „Tamerlan powiedział to, Tamerlan powiedział tamto”. Dżochar kochał go. Zrobiłby wszystko, co powie Tamerlan.

Elmirza Chożugow

Jak wspomina 26-letni Elmirza Chożugow, były mąż siostry Tamerlana, Ailiny, kiedyś Misza pojawił się w domu Carnajewów. Przez godziny dyskutował z Tamerlanem w kuchni. – Misza mówił mu, czym jest islam, co dobrego jest w islamie, a co złego – wspomina były szwagier Tamerlana. Rozmowę przerwał dopiero powrót ojca, który był wyraźnie zły z obecności Miszy w ich domu. Z relacji krewnych wynika, że Carnajew senior był coraz bardziej zaniepokojony, że syn bardziej słucha się Miszy niż własnego ojca.

Zdaniem Chożugowa, Tamerlan wszystko, co wiedział o islamie, wiedział od Miszy i z radykalnych stron internetowych. Duchowa przemiana młodego mężczyzny miała zaś ogromny wpływ na rodzeństwo, zwłaszcza młodszego brata Dżochara.

– Wszyscy kochali Tamerlana. Był najstarszy i pod wieloma względami wzorem dla sióstr i brata – mówi Chożugow. – Można było wciąż słyszeć, jak młodszy brat i siostry mówią: „Tamerlan powiedział to, Tamerlan powiedział tamto”. Dżochar kochał go. Zrobiłby wszystko, co powie Tamerlan.

Dziennikarzom nie udało się dotychczas ustalić tożsamości Miszy, ani tym bardziej z nim porozmawiać. Nie wiadomo, czy z Miszą kontaktowało się już FBI.

Autor: adso/jaś / Źródło: PAP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: