edgier25

WordPress – Wiadomości

Węgry: antyżydowska demonstracja

Posted by edgier25 w dniu 5 Maj 2013


 Nie damy się upokorzyć. Węgry nie są na sprzedaż – Światowy Kongres Żydów

Skrajnie prawicowe, parlamentarne ugrupowanie Jobbik zorganizowało demonstrację w centrum Budapesztu pod hasłem „upamiętnienia ofiar syjonizmu i bolszewizmu”. Jutro w stolicy Węgier odbędzie się Światowy Kongres Żydów. – Nie damy się upokorzyć. Węgry nie są na sprzedaż – mówił deputowany Marton Gyongyosi.

Wiec odbył się na skwerze Vertanuk Tere w centrum Budapesztu. Pod stojącym tam pomnikiem premiera Imre Nagya, straconego po węgierskiej rewolucji 1956 roku, przemówienie wygłosił m.in. przywódca Jobbiku Gabor Vona, a także deputowany z ramienia tej partii Marton Gyongyosi. Ten ostatni był wcześniej potępiany przez międzynarodowąopinię publiczną za wzywanie do rejestrowania Żydów jako zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

– Kiedy mówimy o podobieństwach między komunizmem i nazizmem, zapominamy o podobieństwach między komunizmem i syjonizmem – oświadczył Vona. Jego zdaniem Węgry są poddawane „praniu mózgów na temat Holokaustu”. Za „zbrodniczą” uznał politykę Izraela wobec Palestyńczyków, a Strefę Gazy porównał do „kolonii karnej, w której obywatele Palestyny są pozbawiani praw”. Za „kolonię Izraela” uznał również Unię Europejską.

– Węgierscy Żydzi powinni przeprosić nasz naród za morderstwa popełnione przez komunistyczny rząd Matyasa Rakosiego – oświadczył Vona. Przypomniał, że Rakosi, komunista pochodzenia żydowskiego i sekretarz generalny Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotnicznej w latach 1946-1956, został wyznaczony na to stanowisko przez Stalina, doprowadził do zamachu stanu na Węgrzech i był odpowiedzialny za masowe represje przeciwników politycznych.

– Nie damy się upokorzyć. Węgry nie są na sprzedaż – mówił Gyongyosi.

Na wiecu pojawiły się transparenty z napisami takimi jak: „Węgry nie są niewolnikiem w żydowskim imperium”, czy: „Nie dla żydowskiej kolonizacji”.

Policja nie interweniowała. Zatrzymano tylko jedną osobę, która rozwinęła transparent ze swastyką. Okoliczne ulice patrolowały dziesiątki policjantów z psami. Funkcjonariusze interweniowali również, gdy grupa oburzonych osób, w tym deputowanych lewicy, usiłowała protestować przeciw wystąpieniom skrajnej prawicy.

Narastanie ruchów skrajnie prawicowych i antysemityzmu w Europie, w szczególności na Węgrzech, ma być głównym tematem obrad konferencji Światowego Kongresu Żydów, rozpoczynającego się w niedzielę w Budapeszcie.

– Nie uważam (premiera Węgier – przyp. red.) Viktora Orbana za antysemitę, ale w jego kraju i w jego partii (Fidesz) jest wielu nieprzyjaciół Żydów, którzy są autorami antyżydowskich prowokacji – powiedział w przeddzień spotkania niemieckiemu dziennikowi „Tagesspiegel” przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder. – Obserwujemy narastanie antysemityzmu w wielu krajach Europy. Jednak na Węgrzech widzimy otwartą nienawiść wobec Żydów, również w mediach – zaznaczył.

– Odczuwamy coraz większą obawę i strach z powodu narastających ataków ekstremistycznych i antysemickich – przyznał w rozmowie z węgierską telewizją publiczną Peter Feldmayer, przewodniczący Węgierskiego Związku Żydowskich Gmin Wyznaniowych.

Z opublikowanych w sobotę wyników badań żydowskiego socjologa Andrasa Kovacsa wynika, że w 1993 roku do poglądów antysemickich przyznawało się 14 proc. Węgrów, natomiast w 2010 roku – już 28 proc.

Początkowo zgody na wiec Jobbiku nie wyraziła policja, jednak jeden z deputowanych tej partii odwołał się do sądu. Ten w piątek orzekł, że policyjny zakaz opiera się na „nieuzasadnionych przesłankach” i stanowi „poważne naruszenie prawa”. Wskazano też, że policja wydała zakaz po ponad dwóch tygodniach od zgłoszenia wiecu, a więc przekroczyła 48-godzinny okres, jaki ma na ocenę zgodności takiego wydarzenia z prawem.

Orban oświadczył, że „orzeczenie sądu jest nie do przyjęcia”. Zwrócił się z prośbą o interwencję do prezesa Sądu Najwyższego i polecił szefowi MSW „wykorzystanie wszelkich zgodnych z prawem środków, by zapobiec temu sprzecznemu z konstytucją wydarzeniu”. Mimo to w piątek wieczorem MSW podtrzymało swoją wcześniejszą decyzję, apelując jednocześnie do Węgrów, aby zbojkotowali demonstrację.

(TR)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: