edgier25

WordPress – Wiadomości

CIA Szpiegowała Internautów – Szpion ujawnił się sam!!

Posted by edgier25 w dniu 9 czerwca 2013


Sprawca jednego z najpoważniejszych przecieków w historii służb wywiadowczych USA pokazał twarz. Informacje na temat tajnych sposobów szpiegowania internautów przekazał mediom 29-letni były pracownik CIA i National Security Agency, Edward Snowden.

Wizerunek mężczyzny i długi wywiad z nim został opublikowany na stronie internetowej brytyjskiego dziennika „Guardian”. Amerykanin tłumaczy w nim motywy swojego działania i zapewnia, że nie obawia się tego co go może spotkać, bo „takiego dokonałem wyboru”.

Zdradził i uciekł do Hong-Kongu

Snowden był technikiem w firmie wykonującej zlecenia dla NSA, czyli agencji amerykańskiego wywiadu specjalizującej się w zbieraniu informacji drogą elektroniczną. Zarabiał około 200 tysięcy dolarów rocznie i wiódł „wygodne życie” na Hawajach. Jednak jak mówi, zdecydował się to poświęcić, aby pokazać jak daleko posuwają się władze USA w inwigilacji. – Moim jedynym motywem jest chęć poinformowania obywateli, co władze robią w ich imieniu i przeciwko nim – powiedział.

29-latek skopiował i wyniósł znaczną ilość danych, które udostępnił następnie dziennikarzowi brytyjskiej gazety około trzech tygodni temu. Ostatecznie zgodził się też ujawnić swoją tożsamość. – Zdaje sobie sprawę, że będę cierpiał z powodu swoich decyzji – stwierdził Amerykanin.

Snowden obecnie mieszka w hotelu w Hong-Kongu. Wyjechał tam po zdecydowaniu się na ujawnienie tajnych informacji. Wybór tego miejsca motywuje „zdecydowanym zaangażowaniem w obronę wolności słowa i prawa do opozycji” władz Hong-Kongu. Nie ma konkretnych planów co zrobić dalej.

Informacje przekazane mediom przez Snowdena pozwoliły opublikować całą serię artykułów o tajnych metodach szpiegowania w sieci, z których korzystają władze USA. Wynika z nich między innymi, że NSA dzięki programowi „PRISM” ma dostęp do wielkich ilości prywatnych danych zgromadzonych na serwerach największych firm internetowych.

 

http://www.tvn24.pl/wiadomosci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: