edgier25

WordPress – Wiadomości

ISON KOMETA- Ogon najbardziej oczekiwanej komety ma już ponad 90 tys. km

Posted by edgier25 w dniu 9 czerwca 2013


Ogon najbardziej oczekiwanej komety ma już ponad 90 tys. km

Badacze wyliczyli też, że koma (czyli inaczej głowa) komety ma około 5 tys. km średnicy. Pylisty ogon ciągnie się natomiast na prawie 92 tys. km, daleko poza pole widzenia Hubble’a.

 

ISON prawdopodobnie będzie najbardziej efektownym zjawiskiem tego rodzaju obserwowanym na Ziemi od kilkudziesięciu lat. 28 listopada 2013 roku zbliży się do Słońca, przechodząc przez peryhelium w odległości zaledwie 0,01245 jednostki astronomicznej. Według naukowców będzie widoczna nawet w świetle dziennym.

W ten sposób powstaje koma, czyli rodzaj pyłowo-gazowej atmosfery otaczającej jądro komety. Szczegółowe analizy wykazały, że po tej jego stronie, która jest zwrócona do Słońca, w komie ISON występują silne strumieniowe podmuchy cząsteczek pyłu.

Ze wstępnych pomiarów z obserwacji Hubble’a wynika, że jądro ISON ma średnicę nie większą niż 4,8-6,4 km. Badacze podkreślają, że to bardzo mało, biorąc pod uwagę wysoki poziom aktywności komety. Na podstawie obecnych pomiarów naukowcy chcą przewidzieć aktywność ISON w czasie kiedy w listopadzie zbliży się do Słońca na niezwykle małą odległość ok. 1,1 mln km.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: