edgier25

WordPress – Wiadomości

„Razem z Tuskiem rządzi strach”

Posted by edgier25 w dniu 15 lipca 2013


„Frankfurter Rundschau” o polskim premierze.

„Polski premier Tusk traci wsparcie, Kaczyński zyskuje wpływ” – pisze w swoim najnowszym wydaniu „Frankfurter Rundschau” (FR). „Premier Tusk ogłosił, że Polska nie dołączy do strefy euro przed 2020 r. Złamał tym samym wcześniej złożone obietnice i zerwał z proeuropejskimi fundamentami swojej dotychczasowej polityki”.

Premier Tusk

Autor artykułu Ulrich Krökel zaznacza, że choć Tusk tłumaczy opóźnienie wprowadzenia nowej waluty skomplikowanym procesem legislacyjnym, prawdziwą barierę stanowi obecnie brak wystarczającego wsparcia w parlamencie i słabnące poparcie dla PO.

Krökel podkreśla, że po raz pierwszy w tym roku to PiS prowadzi w sondażach. „55 procent Polaków pilnie życzy sobie nowego premiera”, powołuje się na ostatnie statystyki autor artykułu. Nagłą powściągliwość polskiego rządu w kwestii wprowadzenia euro komentator gazety składa więc na karb politycznej taktyki premiera Tuska, próby wzmocnienia pozycji PO.

Skąd ten spadek?

„Wszystko zaczęło się zimą” – wyjaśnia autor komentarza – „od ideologicznych sporów w partyjnych kręgach PO, kiedy konserwatywne skrzydło partii z Gowinem na czele sprzeciwiało się wprowadzeniu ustawy o związkach partnerskich”. Krökel pisze dalej, że zdymisjonowany wtedy minister sprawiedliwości, rewanżuje się teraz Tuskowi zapowiadając w następnych wyborach swoją kandydaturę na szefa PO.

„Choć wygrana Gowina jest mało prawdopodobna, to ostatnie sondaże pokazują jak dramatycznie spada poparcie dla obecnego premiera” – konstatuje Krökel.

Rozczarowani wyborcy

Frankfurter Rundschau przypomina, że tuż po wyborach 2011, PO z odwagą podejmowała kolejne reformy. Wydłużyła wiek emerytalny i wprowadziła radykalny kurs oszczędnościowy. „Tusk był wtedy uważany za idealnego następcę José Manuela Barroso w europejskich wyborach 2014” – wskazuje Krökel. „Seria sukcesów szybko się jednak skończyła” – dodaje – „Teraz Tusk sprawia wrażenie sparaliżowanego”. Współrządzi strach i to nie tylko w kwestii wprowadzenia euro. Również w walce o ustawę o związkach partnerskich premier wzywał polskich gejów i lesbijki do powściągliwości i „nie lania wody na młyn opozycji”.

„Brak spektakularnych sukcesów i piętrzące się problemy w kraju dokładają się do frustracji i rozczarowania wyborców PO” – zauważa dziennikarz FR. Tłumaczy, że dla wprowadzenia euro potrzebne jest premierowi poparcie, którego nie jest w stanie teraz zdobyć. „Dwie trzecie Polaków opowiada się obecnie przeciw przystąpieniu Polski do unii walutowej” – pisze gazeta powołując się na ostatnie statystyki.

W takiej sytuacji uwagę koncentruje na sobie znowu „stary znajomy” Jarosław Kaczyński, który dawno już nie był w PiS tak bezdyskusyjny, jak dzisiaj. „Niektórzy komentatorzy uważają już 64-latka za paralelnego premiera”, konstatuje Krökel.

Urszula Papajak

red. odp.: Elżbieta Stasik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: