edgier25

WordPress – Wiadomości

„To katastrofa”-Niemiecka prasa o połączeniach kolejowych z Polską.

Posted by edgier25 w dniu 19 lipca 2013


 „To nie brak pieniędzy, a politycznej woli jest tu największym problemem”

Niemieckie dzienniki piszą dziś m.in. o złym stanie połączeń kolejowych między wschodnią a zachodnią częścią kontynentu.

„Dziś podróż pociągiem z Berlina do oddalonego o 1700 kilometrów Tallina trwa 35 do 40 godzin. Parowóz pokonywał ten dystans w 27 godzin” – pisze z przekąsem „Frankfurter Rundschau” (FR). „Od upadku żelaznej kurtyny, stan szyn kolejowych cały czas jeszcze wyraźnie oddziela wschód od zachodu kontynentu”. Stąd w Brukseli dyskutowano w środę o nowych propozycjach usprawnienia tej komunikacji – informuje dziennik z Frankfurtu.

„Połączenia kolejowe między Polską i Niemcami są dziś w gorszym stanie niż za czasów Zimnej Wojny” – FR cytuje wypowiedź eksperta ds. transportu z ramienia partii Zielonych Michaela Cramera, po czym konstatuje, że: „Rzeczywiście, w 1972 dziennie na linii Polska – Niemcykursowało 18 pociągów, dziś liczba ta spadła do 6”.

150 km w 2 godziny

I NIC DZIWNEGO !!!   ZŁAPAŁ GO NA RADAR !!

Z kolei „Der Tagesspiegel” przypomina, że ponad siedem lat temu otwarto dworzec kolejowy w Berlinie, zaprojektowany z myślą o stworzeniu nowego, europejskiego węzła kolejowego. Dziennik zaznacza jednak, że połączenia międzynarodowe, zwłaszcza te ze wschodnią Europą, są dziś cały czas rzadkością.Autor artykułu w „Der Tagesspiegel” podkreśla, że podróż z Berlina do Szczecina (150 kilometrów) trwa dziś ponad 2 godziny. „To katastrofa” – dziennik cytuje wypowiedź Cramera. „To nie brak pieniędzy, a politycznej woli jest tu największym problemem”- zaznacza polityk Zielonych.”Śmieszne 30 milionów euro powinno wystarczyć, by skrócić czas podróży do półtorej godziny” – gazeta przytacza wypowiedź Hans-Wernera Franza, prezesa Związku Komunikacyjnego Berlin-Brandenburgia i zaznacza, że kolej mówi obecnie o kosztach sięgających nawet 100 milionów euro.

Artykuł pochodzi z serwisu ”Deutsche Welle”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: