edgier25

WordPress – Wiadomości

FANTAZJE HARREGO Turtledove’a – CO BY BYŁO GDYBY…… ?

Posted by edgier25 w dniu 26 lipca 2013


Europa wschodnia w historii alternatywnej Harry’ego Turtledove’a

Harry Turtledove, pisarz tworzący światy alternatywne, ma swoją Wikipedię. Nazywa się „Turtledove.wikia” i można w niej prześledzić losy, które zgotował pisarz w niektórych swoich alterhistoriach naszemu regionowi.

Worldwar turtlewiki

Cóż więcej dodać …….?  Poczytajcie 

„In the Presence of Mine Enemies”

To historia, w której USA nie włączyły się do II wojny światowej, a państwa Osi wygrały wojnę. Są lata 2010-2011. Po III wojnie światowej między USA a państwami Osi – Stany upadają. Oś rządzi światem, ale podobnie, jak Blok Wschodni pod koniec lat 80-tych, zaczyna jednak się kruszyć, a jego mieszkańcy domagać się demokratyzacji.

Większość Słowian zamieniona jest w niewolników, ale mimo antysłowiańskich teorii rasowych Hitlera ci kolaborujący z Rzeszą, czyli Słowacy, Chorwaci czy Bułgarzy – traktowani są lepiej, niż ci, którzy się Rzeszy przeciwstawiali. Czyli Polacy, Serbowie i Rosjanie, na których dokonano ludobójstwa.

„Southern Victory”

W cyklu „Southern Victory” to Południe wygrywa wojnę secesyjną po tym, jak sprzymierza się z Francją i Wielką Brytanią (w 1944-tym, dodajmy, Północ wygrywa alternatywną Wojnę Światową w sojuszu z Niemcami i Austro-Węgrami).

Po zwycięstwie Niemiec w Wielkiej Wojnie (odpowiedniku I Wojny Światowej), Niemcy tworzą w Europie Wschodniej marionetkowe państwa, jak Polska, państwa bałtyckie i Ukraina, które stają się dla Niemiec rezerwuarem taniej siły roboczej. Podczas alternatywnego Wielkiego Kryzysu w regionie szaleją pogromy antyżydowskie. Podczas Drugiej Wielkiej Wojny carska Rosja atakuje wschodnią Europę (Ukraina jest rozdarta przez frakcje promoskiweskie i proniemieckie), ale Niemcy niszczą Piotrogród za pomocą superbomby.

„The War that Came Early”

W cyklu tym (jeszcze nieskończonym) II wojna światowa zaczeła się nie w 1939-tym, ale w 1938 roku: napadniętej Czechosłowacji wysyła wojskowe posiłki ZSRR. Pomocy tej jednak sprzeciwia się koalicja Polski, Węgier i Rumunii, które nie chcą przepuścić jej przez swoje terytoria, za to każde z nich chce uszczknąć po kawałku Czechosłowacji dla siebie. Czechosłowacja pada, podzielona. Wiosną 1939 roku wybucha wojna polsko-radziecka. Polacy wzywają na pomoc Niemców. Przez cały 1939 rok trwają walki, w których ZSRR zaczyna osiągać przewagę…

„Wojna Światów”

Na świat w samym środku II wojny światowej napadają kosmici. Walczący ze sobą ludzie próbują się porozumieć i zjednoczyć w walce z obcymi. Poza Polakami, którzy się z nimi sprzymierzają (choć nie wszyscy są temu sojuszowi przychylni) i pozwalają na swoim odbitym od Niemców terytorium zainstalować bazy. Po pokoju zawartym z kosmitami w Kairze Polska (razem z Hiszpanią i Portugalią) zostały uznane za oficjalne kolonie kosmitów na Ziemi. Co ciekawe, zamieszkujący Polskę Polacy i Żydzi dogadują się z kosmitami całkiem nieźle, i gdy w 1965 roku Niemcy ponownie najechały rządzoną przez kosmitów Polskę, stanęli do jej obrony ramię w ramię z najeźdźcami z kosmosu…

reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: