edgier25

WordPress – Wiadomości

Czy muszę płacić abonament, jeśli nie mam telewizora? Czy mogę nie wpuścić kontrolera? [7 MITÓW]

Posted by edgier25 w dniu 2 Wrzesień 2013


Dlaczego osobami niepłacącymi abonamentu RTV interesuje się komornik? Czy może zająć ich konta? A jak sprawa wygląda z osobami, które – choć mają odbiorniki – nie są w stanie „złapać” kanałów TVP? Też muszą płacić? Na nasze pytania odpowiada Katarzyna Twardowska, rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

 

– Na Żywiecczyźnie urząd skarbowy zaczął zajmować wynagrodzenia za niepłacony abonament RTV – informuje poprzez Alert24 jeden z naszych czytelników. – Jest to teren, gdzie w wielu miejscach mieszkańcy nie odbierają sygnału telewizyjnego – dodaje. W związku z tym mieszkańcy nie rejestrowali swoich odbiorników lub zrezygnowali z płacenia abonamentu – uznali, że nie mają po temu powodów, skoro i tak nie mogą odbierać kanałów TVP.W efekcie zainteresował się nimi komornik. Dlaczego? Czy mieszkańcy mieli prawo do niepłacenia abonamentu? Czy mogą nie wpuścić do domu kontrolera chcącego sprawdzić, czy mają odbiorniki radiowe lub telewizyjne? A co, jeśli telewizję odbierają poprzez komputer? Postaramy się rozwiać wątpliwości naszych czytelników.

1. Czy nie mając telewizora spokojnie mogę nie płacić abonamentu?

Tak, o ile w domu nie ma także odbiornika radiowego. – Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych – mówi Katarzyna Twardowska. – Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego – dodaje. A rejestracja jest obowiązkowa.

2. Czy komputer lub smartfon też zmusza do płacenia abonamentu, nawet jeśli nie mam telewizora i radia? Teoretycznie przecież mogę za ich pośrednictwem odbierać np. radio.

Sprawa jest, niestety, dosyć skomplikowana. Prawo nie reguluje tej kwestii dokładnie, ale KRRiT obecnie stoi na stanowisku, że w takiej sytuacji nie trzeba płacić abonamentu – przecież nie mamy obowiązku rejestrowania komputera czy smartfona. Może się to zmienić po najbliższej nowelizacji ustawy.

Jednak z zapisu Art. 2 pkt.7 ustawy o radiofonii i telewizji wynika że „odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu”, czyli, czysto teoretycznie, komputer lub smartfon też jest takim urządzeniem.

3. Czy jeśli nie mam żadnego odbiornika RTV w domu, ale mam radio samochodowe, muszę płacić abonament?

Tak. – Osoby fizyczne uiszczają miesięcznie jedną opłatę (radiową lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie – mówi rzeczniczka KRRiT.

4. Czy kontroler ma prawo wejść do mojego domu, żeby sprawdzić, czy powinienem płacić abonament? Czy mogę go nie wpuścić?

– Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych są przeprowadzane przez upoważnionych pracowników Poczty Polskiej. Zadania tego nie realizują listonosze – wyjaśnia rzecznik Poczty Zbigniew Baranowski. Taki pracownik ma prawo przeprowadzić kontrolę. Jeśli odmówimy mu otwarcia drzwi, sporządzi na ten temat notatkę i przekaże ją swoim przełożonym. Wówczas prawdopodobnie dostaniemy wezwanie do zapłaty.

5. Czy jeśli mam telewizor, ale mieszkam w miejscu, w którym telewizję można odbierać jedynie przez satelitę, i tak muszę płacić abonament?

To, czy możemy odbierać telewizje, czy też mieszkamy w miejscu, w którym „nie ma zasięgu”, nie ma znaczenia. Istotne jest tylko to, czy mamy odbiorniki. Jeśli tak, musimy je zarejestrować i płacić abonament.

6. Czy jeśli płacę za np. Cyfrowy Polsat, to i tak muszę płacić abonament?

– Opłata abonamentowa i opłata za pakiet programów oferowanych przez operatora telewizji kablowej czy satelitarnej to dwie różne opłaty. Opłata za telewizję kablową czy satelitarną jest opłatą za konkretny pakiet dostarczanych klientowi programów – mówi Twardowska. Innymi słowy: jeśli mamy w domu lub samochodzie radio lub telewizor, musimy płacić abonament, niezależnie od innych opłat.

7. Czy istnieje szansa, że z powodu niepłacenia abonamentu komornik zainterweniuje i np. zajmie mi konto?

Jak najbardziej istnieje. – Do opłat abonamentowych stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym – mówi rzeczniczka. – W przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych – dodaje. W takiej sytuacji możemy spodziewać się, że komornik się nami zainteresuje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: