edgier25

WordPress – Wiadomości

Geofizycy odkryli najpotężniejszy wulkan na świecie

Posted by edgier25 w dniu 6 września 2013


Dlaczego do tej pory o nim nie wiedzieliśmy? Bo wyrasta z dna Oceanu Spokojnego i gołym okiem go nie widać – piszą naukowcy z USA, Japonii i Wielkiej Brytanii w najnowszym wydaniu „Nature Geoscience”. U podstawy jest on nawet szerszy niż Olympus Mons na Marsie, który jest uznawany za największy wulkan Układu Słonecznego. Gdyby go przenieść z dna morza i postawić na Polsce, zakryłby połowę naszego kraju

Ziemski gigant jest szerszy, ale niższy niż marsjański rekordzista. Olympus Mons na Czerwonej Planecie ma u podstawy średnicę 625 km i od podstawy do szczytu mierzy aż 25 km.

Mapa 3D wulkanu Tamu Massif
Natomiast wulkan Tamu Massif, który opisują uczeni, jest szeroki na 650 km, ale ma „tylko” 4 km wysokości (to o 5 km mniej niż od dna morskiego do wierzchołka mierzy najwyższy z aktywnych ziemskich wulkanów – Mauna Loa na Hawajach).

Jego krater jest schowany pod wodami Pacyfiku 1,5 tys. km na wschód od Japonii. Tamu Massif należy do potężnego pasma górskiego położonego na pradawnym „rozstępie” trzech płyt tektonicznych. Wypiętrzyła go 145 mln lat temu wydobywająca się stamtąd lawa. Dotychczas geolodzy sądzili, że to kilka mniejszych wulkanów. Jednak obserwacje prowadzone za pomocą fal sejsmicznych wysyłanych przez amerykańskich uczonych ze statku badawczego pokazały, że lawa wypływała z jednego miejsca na samym wierzchołku.

Być może znajdziemy jeszcze potężniejsze wulkany niż Tamu Massif. Naukowcy podejrzewają, że oceany kryją więcej takich kolosów. Choć wszechocean pokrywa aż trzy czwarte powierzchni Ziemi, to ciągle jest dla nas tajemniczy niczym obca planeta. A nawet bardziej. Słynny amerykański oceanograf, odkrywca wraku Titanica, Robert Ballard mówi, że więcej wiemy o Marsie niż o podwodnym świecie na Ziemi. 

 

http://wyborcza.pl/

 

edgier25mini

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: