edgier25

WordPress – Wiadomości

Lech Wałęsa: z Polski i Niemiec trzeba stworzyć jedno państwo

Posted by edgier25 w dniu 23 września 2013


Powinniśmy rozszerzać struktury ekonomiczne i stworzyć z Polski i Niemiec jedno państwo: Europa

Lech Wałęsa

 

„Świat jest źle zorganizowany. ONZ, NATO i Rada Europy to idee starej epoki. Powinniśmy rozszerzać struktury ekonomiczne i stworzyć z Polski i Niemiec jedno państwo: Europa” – radio RMF FM przytacza słowa b. prezydenta Lecha Wałęsy, wypowiedziane w wywiadzie dla rosyjskiej agencji ITAR-TASS.

 Agencja ITAR-TASS przeprowadziła wywiad w związku z planowanym w Warszawie 21-23 października spotkaniem laureatów pokojowej nagrody Nobla. Lech Wałęsa stwierdził, że globalizacja wymaga utworzenia innych programów i struktur. Przyznał, że podczas podróży po świecie stara się przekonać ludzi do dyskusji nad nowym porządkiem świata. „Tak daleko doszliśmy w ramach technicznej modernizacji, że już nie mieścimy się w naszych krajach. Musimy rozszerzyć ekonomiczne, obronne i różne inne struktury, stworzyć z Polski i Niemiec jedno państwo: Europa” – zaproponował były prezydent. Według Wałęsy Europie może obecnie zagrażać „brak zgody, społeczne konflikty i różnice zdań dotyczące systemów podatkowych, ochrony zdrowia i systemu emerytalnego”. „Kraje są w różnym położeniu. Nierówno się rozwijają i z tego powodu trudno się zjednoczyć. Powinniśmy stopniowo planować, co powinniśmy wyrównać w tym roku, co w następnym” – stwierdził.

Pytany o stosunki polsko-rosyjskie, Wałęsa ocenił, że „nie można ich nazwać dobrymi”. Jego zdaniem te relacje zmienią się dopiero wtedy, gdy Rosja – tak jak wcześniej Niemcy – przyzna się do wszystkich złych rzeczy, które zrobiła Polsce. „Należy raz na zawsze powiedzieć, co kto komu złego zrobił i postawić kropkę. Póki tego nie zrobimy, rana się nie zagoi” – powiedział. Dodał, że jedną ze spraw, które utrudniają relacje Polski i Rosji jest obecnie katastrofa smoleńska.

Źródło: RMF FM

(db, bart)

http://wiadomosci.wp.pl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: