edgier25

WordPress – Wiadomości

ISON eksploduje 2 raz podczas lotu ??

Posted by edgier25 w dniu 20 listopada 2013


Kometa C/2012 S1 (ISON) popisała się kolejnym wybuchem i zauważalnym wzrostem jasności – podaje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com. 
Dwie jasne komety na porannym niebie
Kometa C/2012 S1 (ISON), zapowiadana na kometę stulecia, przez pewien czas trochę nas rozczarowywała będąc nawet 3 magnitudo słabsza od oczekiwań. Wszystko zmieniło się 13-14 listopada, kiedy to kometa pojaśniała kilkukrotnie i zaczęła rozbudowywać piękny warkocz.

Jak donoszą naukowcy z La Silla Observatory w Chile, obserwujący kometę ISON przy pomocy teleskopu TRAPPIST, w ostatnim dniu produkcja gazu i pyłu w jądrze komety wzrosła sześciokrotnie. Ten kolejny wybuch spowodował ponowny wzrost jasności komety. Doświadczeni obserwatorzy oceniają jej jasność na około 4 magnitudo. Niestety w obserwacjach przeszkadza Księżyc, a sama kometa zaczyna ginąć w łunie wschodzącego Słońca. Chcąc ją dojrzeć, musimy wstać rankiem i spojrzeć pogodne niebo około godziny 5.00 rano. Kometę znajdziemy wtedy około 10 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem.

ISON minęła ostatnio Spikę – najjaśniejszą gwiazdę w konstelacji Panny, 22 listopada znajdzie się w konstelacji Wagi, a 24 listopada będzie tylko niespełna 5 stopni od planety Merkury i planety Saturn.

(ib)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: