edgier25

WordPress – Wiadomości

Wezwanie do bojkotu izraelskiej firmy Egged Mobilis


                            Z gwiazdą dawidową na piersi

                                           z pustym portfelem

                                                     i    gołą dupą.

 

Egged – firma izraelska, do której należy spółka Mobilis

                                       odpowiedzialna za

obsługę komunikacji autobusowej w kilku miastach Polski, działa także na 

                        Okupowanych Terytoriach Palestyńskich.

Grupa Egged, największy przewoźnik autobusowy w Izraelu kontrolujący ponad 60% rynku transportowego w tym kraju, obsługuje komunikację autobusową między nielegalnymi osiedlami na Zachodnim Brzegu oraz uczestniczy w budowie systemu kolei miejskiej w Jerozolimie (zadaniem kolei miejskiej jest budowa dróg apartheidu – tzn. połączeń pomiędzy Jerozolimą a nielegalnymi koloniami izraelskimi wybudowanymi wokół miasta – z dróg tych mogą korzystać wyłącznie Izraelczycy). Angażując się na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich, w szczególności zaś obsługując komunikację między nielegalnymi osiedlami, Egged bierze czynny udział w działalności sprzecznej z prawem międzynarodowym i w narzucaniu ludności palestyńskiej bezprawnego reżimu okupacyjnego.

W Polsce, pod szyldem Mobilis, Egged prezentuje jeszcze inne oblicze – firmy promującej samozatrudnienie i niepewne formy zatrudnienia, a także wprowadzającej cięcia w płacach i rozkładach jazdy. Mobilis obsługuje linie komunikacji miejskiej w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy oraz linie podmiejskie i gminne. Flota Mobilis obejmuje ponad 240 autobusów. Właścicielem 100% Mobilis Sp. z o.o. jest Grupa Egged. Pierwszą inwestycją Egged w Polsce było nabycie spółki Mobilis. W marcu 2009 roku Egged przejął 51% udziałów PKS Mrągowo, obsługującego miejscowości województwa warmińsko-mazurskiego, jak również linie dalekobieżne takie jak Warszawa, Gdańsk, Kraków i Kielce w sezonie wakacyjnym.

24 czerwca 2010 roku firma Egged Mobilis wykupiła 6 mazowieckich PKS-ów (w Ciechanowie, Mińsku Mazowieckim, Mławie, Płocku, Przasnyszu, Ostrołęce) zatrudniających 2 tys. pracowników. Zamiast poprawy oferty, płocki PKS zlikwidował jesienią 8 najbardziej nierentownych kursów, planowane są kolejne likwidacje.

Ponad pół roku po prywatyzacji jedynym widocznym efektem są cięcia w rozkładach jazdy i odwołane kursy. Niepokojąca jest również sytuacja pracowników firmy, którym proponuje się zmniejszenie pensji (przejście na trzy czwarte etatu, z odpowiednio zmniejszonymi zarobkami przy tym samym wymiarze czasu pracy). Pomimo tego, Ministerstwo Skarbu Państwa szykuje się do sprzedaży kolejnych PKS-ów, między innymi na Górnym Śląsku, Mazurach, w Opolu.

Tylko PKS Gostynin nie został przejęty przez Mobilis. 4 maja ubiegłego roku w firmie wybuchł trwający 17 dni strajk. Organizowały go wszystkie związki zawodowe, które nie zgodziły się na prywatyzację.

Firma Egged Mobilis łamie prawo międzynarodowe, w tym postanowienia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, który w orzeczeniu wydanym w 2004 roku potwierdził, że budowa kolonii na Zachodnim Brzegu stanowi pogwałcenie art. 49 Czwartej Konwencji Genewskiej dotyczącego przesiedlenia ludności cywilnej okupanta na terytorium okupowane. Działania Egged Mobilis w Polsce naruszają również prawa pracownicze i wpisują się w politykę likwidacji publicznego transportu samochodowego.

Wziąwszy to wszystko pod uwagę Polska Kampania Solidarności z Palestyną wzywa władze i działaczy samorządowych na poziomie województw, powiatów, miast i gmin w całej Polsce do odrzucenia oferty firmy Egged-Mobilis, a także do nieprzedłużania czasu obowiązywania umów już podpisanych. Apelujemy do związkowców i działaczy organizacji na rzecz praw człowieka o wspólne przeciwstawianie się ekspansji firmy, która jest uwikłana w przestępstwa izraelskiego reżimu okupacyjnego i kolonialnego w Palestynie oraz w ataki na prawa pracownicze w Polsce. Naszym wspólnym obowiązkiem jest obrona praw człowieka, w tym stanowiących ich integralną część praw pracowniczych.

link

http://www.kampania-palestyna.pl/index.php/2011/03/31/oswiadczenie-polskiej-kampanii-solidarnosci-z-palestyna-wezwanie-do-bojkotu/

Jedna odpowiedź to “Wezwanie do bojkotu izraelskiej firmy Egged Mobilis”

  1. rena said

    I CO ? TAKĄ FIRMĘ WSZĘDZIE WPUSZCZAJĄ !!!!!!!!! A NASZE POLSKIE NISZCZĄ .
    TO JEST SKANDAL.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: